Zwolnienie z pracy – jak sobie z nim poradzić?

0
1702

Napięte deadline’y, ciekawe case’y, wymagające challenge, nowe targety – codzienność pracownika korporacji. Aż dla 500 tysięcy osób rocznie ta dynamika zmienia się z dnia na dzień – od nadmiaru pracy do wypowiedzenia. Na pewnym etapie kariery dotyka to niemal każdego, o ile nie jest freelancerem czy nie prowadzi własnej działalności gospodarczej. Nie jest to nic wstydliwego, nawet Steve Jobs został zwolniony z Apple, firmy, którą traktował jak własne dziecko, dopracowywał przez lata. Jak poradzić sobie z wypowiedzeniem i co zrobić, by jak najszybciej objąć nowe stanowisko?

Wypowiedzenie umowy o pracę a porozumienie stron

Zwolnienie z pracy bywa szokiem, potrafi sparaliżować, przerazić – warto jednak zachować spokój oraz zdrowy rozsądek i postarać się wyjaśnić z pracodawcą przyczyny wypowiedzenia, poznać jego opinię o dotychczasowej pracy, wybadać jego zamiary. Jeśli pracujemy w oparciu o umowę o pracę, dotyczą nas dwa podstawowe rodzaje zwolnienia – jest to porozumienie stron oraz wypowiedzenie wręczane przez dział kadr czy szefa, managera. Pierwsza opcja może być odpowiednia, jeśli zarzuty prezesa dotyczące źle wykonywanych obowiązków, niewywiązywania z zadań, są zasadne.

Jednocześnie taka forma zwolnienia znacznie utrudnia późniejsze ubieganie się o swoje prawa, dodatkowe dofinansowania czy wstępowanie na drogę sądową. Jest to obopólna zgoda, firma nie musi więc przyznawać dodatkowych dni wolnych na poszukiwania nowego zatrudnienia. Inaczej jest z wypowiedzeniem, na którym powinny być wyszczególnione powody podjęcia takiego kroku, jak również prawa zwalnianego. Taki dokument wymaga od nas jedynie podpisu, jest jednak dostarczany z zaskoczenia. W obliczu roszczeń, konfliktów, zarzutów do przedsiębiorstwa, stanowi podstawę dla prawników, pomaga zarejestrować się w Urzędzie Pracy. Bywają różne okresy wypowiedzenia – najczęściej jedno- lub dwumiesięczne. Zaletą jest zapewnienie przez firmę kilku dni wolnych, które z powodzeniem możemy wykorzystać na poszukiwanie nowej pracy.

Zwolnienie z pracy – jak poradzić sobie z emocjami?

Wypowiedzenie często prowadzi do niekontrolowanych zachowań, złości, obwiniania się, zemsty czy nawet depresji, ogólnego rozbicia. Jednak dzisiejszy rynek pracy znacznie różni się od sytuacji, z którą mogliśmy spotkać się jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz każdy jest mobilny, przekwalifikowanie się, poszerzanie swoich kompetencji, szkolenia – to wszystko jest na porządku dziennym. Dodatkowo, dzięki szerokiej ofercie warsztatów, kursów, publikacji, z łatwością można pogłębić swoją wiedzę w konkretnej dziedzinie, bowiem przy dobrej motywacji i systematyczności, dobrym wykonywaniu obowiązków, nie będzie problemu ze znalezieniem nowej pracy. Dlatego możesz przezwyciężyć początkowy szok i niedowierzanie, dostrzegając w zwolnieniu dodatkową szansę – na wejście na inny, może lepszy szczebel kariery. Jak to zrobić? Działając! Nie ma innego sposobu. Nadal jesteś w trybie pracy, zarzucona obowiązkami, mailami – wykorzystaj te przyzwyczajenia do przeglądania ofert pracy, uaktualnienia CV czy rejestracji na portalach branżowych, biznesowych znanych nam wszystkim – tam specjaliści do spraw HR sami polują na naturalne talenty.

Problemy ze znalezieniem pracy

Wiele osób skarży się na problemy ze znalezieniem pracy. Z kolei HR-owcy i właściciele firm nieustannie mówią o kłopotach ze znalezieniem kompetentnego, rzetelnego pracownika. Może warto więc na chwilę zrezygnować z wygórowanych ambicji i w tej dziurze bez pracy znaleźć zatrudnienie na innym stanowisku? Przerwa w CV zdecydowanie nie wygląda dobrze, stając się podstawą do snucia różnych dopowiedzeń, interpretacji. Rekruter z pewnością doceni zaradność, jeśli wypełnisz lukę innymi obowiązkami – nawet freelancerką czy czasowymi zleceniami. Trudno znaleźć posadę kierowniczą z dnia na dzień, więc daj sobie czas – znajdź dobrą pracę, a w międzyczasie stale monitoruj kolejne oferty.

Bezrobotny – rejestracja w Urzędzie Pracy

Gdy jednak wytężone poszukiwania pracy nie przynoszą wymiernych efektów, możemy zarejestrować się w Urzędzie Pracy. To nie tylko dofinansowanie, ale także szansa na dodatkowe, bezpłatne szkolenia, stały dostęp do ofert, konsultacji i zapewnienie opieki medycznej. Jednak nie uzależniaj się od tej formy zasiłku – nieustannie poszukuj nowych ofert, bądź innowacyjna, kreatywna. Wśród zalewu CV ludzi o podobnych kompetencjach, nawet zmiana koloru dokumentu, nieszablonowy mail, mogą pomóc się wyróżnić i otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Zatem do dzieła! Nie ma co się załamywać!