Własna firma – decyzja, która zmieni nasze życie

0
1567

Założenie własnej firmy jest sprawą bardzo prostą, jednak zanim podejmiemy taką decyzję, powinnyśmy gruntownie przemyśleć tę kwestię. Zastanówmy się, czy mamy pomysł na swoją działalność i czy ma on realne szanse na sukces. Jeżeli przed założeniem własnej firmy rozważymy wszystkie za i przeciw oraz dokładnie zaplanujemy całe przedsięwzięcie, możemy się spodziewać ciekawych efektów.

Własna firma – decyzja, która zmieni nasze życie

Wiele kobiet, które zdecydowały się na założenie swojej własnej firmy, twierdzi, że była to jedna z lepszych decyzji w ich życiu. Zanim otworzymy swoją działalność gospodarczą, rozważmy wszystkie plusy i minusy. Jak wszystko, również i prowadzenie własnej firmy ma swoje jasne i ciemne strony. Korzyści uzyskujemy kosztem wyrzeczeń. Zastanówmy się, czy jesteśmy gotowe na własny biznes. Jeżeli do tej pory pracowałyśmy na etacie, powinnyśmy przygotować się na ogromne zmiany.

Prowadząc własną działalność gospodarczą, nie będziemy już w stanie wyjść z pracy i po prostu przestać o niej myśleć. Czas naszej pracy również się wydłuży. Początkujący przedsiębiorcy pracują często nawet po dwanaście godzin. Jeżeli otwieramy firmę – musimy się przygotować, że odtąd nasze myśli będą się kręciły wokół niej. Może to zaważyć na jakości naszego życia prywatnego. Zanim zdecydujemy się na pracę na własny rachunek, zastanówmy się, w jaki sposób pogodzimy to z naszą sytuacją osobistą. Minusem prowadzenia swojej działalności gospodarczej jest ogrom formalności, które musimy załatwić. Przygotujmy się na to, że zanim przystosujemy się do nowych obowiązków, może minąć trochę czasu

Własna firma zapewnia nam profity, na które nie możemy liczyć, jeżeli pracujemy na etacie. Przede wszystkim pozbywamy się szefa. Choć jednocześnie zyskujemy nowego. Kiedy stajemy się właścicielkami firmy, same stajemy się dla siebie szefem – szefem surowym, przed którym nic się nie ukryje. Kiedy nikt nad nami nie stoi, zaczynamy czuć się wolne, choć jednak od teraz spoczywa na nas znacznie większa odpowiedzialność. Firma to często nieregulowany czas pracy. Nikt nie będzie miał do nas pretensji, że po południu przerywamy pracę i wychodzimy na zakupy. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z ilości rzeczy, które musimy wykonać. Najbardziej odczuwalnym profitem związanym z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej są kwestie finansowe. Pomijając sprawy podatków i ubezpieczenia – pracujemy tylko dla siebie, co szybko da się odczuć w poprawie kondycji naszego portfela.

Zakładanie własnej firmy – od czego zacząć?

Jeżeli mamy pomysł na biznes i przygotowałyśmy plan, który według nas ma szansę zakończyć się sukcesem, przed nami szeroka droga. Samo zakładanie firmy jest niezwykle proste, a jeżeli decydujemy się na jednoosobową działalność gospodarczą, jest również bezpłatne. Obecnie jesteśmy w stanie założyć firmę bez wychodzenia z domu – przez internet. Musimy wpisać naszą działalność do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym celu wypełniamy formularz CEIDG-1. Poprawne wypełnienie i przesłanie formularza sprawia, że nasza firma zaczyna działać. Osobno załatwiamy sprawy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym – jeżeli chcemy być płatnikami VAT, wypełniamy formularz VAT-R.

Założenie własnej działalności gospodarczej jest bezpłatne, jednak po drodze pojawiają się niewielkie wydatki związane z wyrobieniem pieczątki czy założeniem konta bankowego. Wiele osób po zarejestrowaniu własnej działalności gospodarczej inwestuje również w stronę internetową firmy, co jest poniekąd bardzo słuszną decyzją.