Unieważnienie małżeństwa

0
2526

Czasami zdarza się tak, że miłość wygasa – z różnych powodów. Bo partnerzy byli ze sobą nieszczerzy, bo pojawiła się chorobliwa zazdrość, przemoc. Bo któreś z małżonków ukryło przed tym drugim fakt, że nigdy nie będzie mogło mieć dzieci. Skonsumowali już swój związek, wzięli ślub, ale po kilku latach wspólnego życia zgodnie orzekli, że nie chcą już ze sobą być. Ślub cywilny łatwo unieważnić, ale unieważnienie małżeństwa kościelnego to bardziej skomplikowana procedura. Kiedy w ogóle jest to możliwe?

1. Unieważnienie małżeństwa kościelnego powody

Powodów do unieważnienia małżeństwa kościelnego jest całe mnóstwo, ale zazwyczaj wiążą się one z tym, że któreś z małżonków ukryło przed tym drugim jakiś ważny fakt. Marzysz o dziecku i często o tym rozmawialiście? Planowałaś zacząć starania o malucha zaraz po ślubie, a tymczasem okazało się, że twój mąż jest bezpłodny i wiedział o tym już przed ślubem? Masz prawo wystąpić o unieważnienie małżeństwa. Możesz zrobić to również wtedy, gdy partner ukrył przed tobą swój nałóg. Pali? Pije? A może jest uzależniony od narkotyków? Jeżeli nie pobrałabyś się z nim, wiedząc, że ma taki nałóg, masz dużą szansę na uzyskanie unieważnienia małżeństwa kościelnego.

Jeśli któreś z was nie było świadome obowiązków, które wynikają z założenia rodziny w trakcie składania przysięgi i teraz podjęlibyście bardziej świadomą decyzję, to również istnieje szansa, że Kościół unieważni małżeństwo. Tak samo może stać się w przypadku, gdy w rodzinie pojawia się przemoc – niezależnie od tego, czy chodzi o tę fizyczną, czy psychiczną. Unieważnienie małżeństwa kościelnego jest możliwe także wtedy, gdy współmałżonek ukrył informację o istnieniu dzieci z poprzedniego małżeństwa.

2. Unieważnienie małżeństwa kościelnego – od czego zacząć?

Najpierw należy wnieść skargę powodową do sądu kościelnego. Musi być ona odpowiednio sformułowana, w przeciwnym razie sąd nie zajmie się sprawą. W takim dokumencie należy dokładnie opisać sytuację i opowiedzieć o niedopuszczalnych zachowaniach współmałżonka, które są powodem wnoszenia skargi.

3. Unieważnienie małżeństwa cywilnego

Z tradycyjnym rozwodem jest łatwiej. Unieważnienie małżeństwa cywilnego może być kwestią kilku dni i sprawy rozwodowej, która trwa kwadrans. Dodatkowo należy się tutaj liczyć także z mniejszymi kosztami niż w przypadku unieważnienia małżeństwa kościelnego. Jeżeli oboje małżonków zgodnie stwierdza, że nie chcą już tworzyć rodziny, to mówią w sądzie o swojej sytuacji, podając przyczynę rozpadu związku. To wystarczy, by można było orzec rozwód.

Sprawa nieco się komplikuje, jeżeli w rodzinie są dzieci – wtedy sąd bierze pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka. Zazwyczaj jednak nawet w takiej sytuacji o rozwód cywilny jest dużo łatwiej niż unieważnienie ślubu kościelnego, zarówno jeżeli chodzi o koszt samej sprawy, jak i czas oczekiwania na wyrok. Warto jednak wiedzieć, że unieważnienie małżeństwa jest możliwe i być może będziesz miała jeszcze okazję stanąć przed ołtarzem, wyznając miłość mężczyźnie – tym razem temu właściwemu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTanie latanie
Następny artykułRelaksacja