Twórcze myślenie – ćwiczenia

0
1543

Zdolność kreatywnego myślenia tak naprawdę posiadają wszyscy. Mimo to u jednych poziom twórczego myślenia jest bardziej rozwinięty niż u innych. Jeśli masz czasem problemy z twórczym myśleniem, nie martw się – są sposoby, aby je poprawić. Kreatywność to duża zaleta pozwalająca na szybsze rozwiązywanie problemów. Jak nauczyć się niestereotypowego podejścia do życia?

Twórcze myślenie – senność

Bycie kreatywnym przez cały czas jest bardzo trudne i w niewielkim stopniu możliwe do osiągnięcia. Wiele osób twierdzi, że twórcze myślenie to dar, z którym trzeba się urodzić. To nie do końca prawda, kreatywność można skutecznie poprawić.

Przeprowadzone niedawno amerykańskie badania wykazują, że można zwiększyć poziom swojej kreatywności, będąc senną. Brzmi to trochę dziwnie, ale to prawda. Osoby uwielbiające wstawać z samego rana za zajęcia wymagające twórczego myślenia powinny zabrać się wieczorem, kiedy odczuwalne jest już lekkie zmęczenie i senność. Uważa się, że w momencie, kiedy zdolność do koncentracji osiąga poziom krytyczny (czyli uniemożliwiający rozwiązanie nawet najprostszych zadań), wymaganie od umysłu myślenia kreatywnego wymusi niestereotypowy sposób działania. Kiedy mózg jest zmęczony, bardzo często pojawiają się w głowie rozwiązania niestandardowe, które pomogą się natknąć na świeże i nowe pomysły. Nie bez powodu mówi się, że najlepsze z nich przychodzą do głowy tuż przed snem.

Twórcze myślenie – bałagan może pomóc

Choć wiele osób uwielbia nienaganny porządek, to badania wykazują, że to tak naprawdę źle wpływa na poziom kreatywności. Jeśli więc czeka cię ważne zadanie wymagające twórczego myślenia – nie sprzątaj biurka. Nieporządek w miejscu pracy może przyczynić się do szybszego rozwiązania problemu. Bałagan na biurku sprawi, że podświadomie będziesz zwracać uwagę na nowe rzeczy i jednocześnie będziesz omijać rzeczy już ci znane. Dzięki temu możesz wpaść na dotąd nieznane ci rozwiązania, które mogą okazać się bardzo skuteczne.

Poprawa kreatywności – hałas

Tak, na wzmocnienie poziomu naszej kreatywności może zadziałać również hałas. Nie oznacza to, że musisz od razu pracować przy radiu lub telewizorze nastawionym na cały regulator. W takich warunkach mało komu udaje się skupić. W poprawie kreatywności za pomocą hałasu chodzi raczej o dość niewielkie natężenie dźwięków – zbyt duży hałas tylko utrudnia zdolność do przyswajania informacji. Delikatne zakłócenia ciszy, jak szum zza okna lub lekki gwar to wręcz idealne warunki do pobudzenia twórczego myślenia.

Twórcze myślenie – ćwiczenia

Jest wiele ćwiczeń, które mogą poprawić zdolność kreatywnego myślenia. Wiele z nich wykorzystuje się w szkołach, aby poprawić twórcze myślenie dzieci i młodzieży. Wiele tych metod można także z powodzeniem zastosować u dorosłych.

Ćwiczenie 1

Wybierz dowolną, doskonale ci znaną bajkę z dzieciństwa (ważne, abyś ją dobrze pamiętała, aby nie tracić czasu na przypominanie sobie całych historii). Opowiedz sobie całą bajkę i postaraj się spojrzeć na nią z perspektywy osoby dorosłej. Kiedy np. pomyślisz o Czerwonym Kapturku zastanów się, po co właściwie dziewczynka nosiła kaptur, dlaczego udała się do babci przez las i o podobnych kwestiach. W tym ćwiczeniu chodzi o wyjście poza utarte schematy i znalezienie w bajce pewnych luk, które można byłoby wypełnić i udoskonalić historię.

Ćwiczenie 2

Odpowiedz sobie na pytania zawsze zaczynające się od słów „co by było, gdyby…?”. Przykładowo, spróbuj odpowiedzieć kreatywnie na pytanie: „co by było, gdyby ludzie potrafili chodzić po suficie?”. Postaraj się, aby twoja odpowiedź była jak najbardziej twórcza, poszukaj nietypowych wyjaśnień i argumentacji. Dzięki takiemu ćwiczeniu możesz rozwinąć swoją spontaniczną twórczość i przewidywanie przeróżnych konsekwencji konkretnych zjawisk. Przykładowych pytań możesz poszukać w Internecie lub stworzyć własne, nawet bardzo szalone i nietypowe.

Takie ćwiczenia możesz wykonać tak naprawdę wszędzie, wystarczy odrobina wolnego czasu. Postaraj się robić je jak najczęściej – na pewno zauważysz poprawę.