Szczęśliwa starość

0
1686

Powiedzenie „starość nie radość” ukazuje podeszły wiek jako niezbyt szczęśliwy okres w życiu człowieka. Wielu ludzi przygnębia świadomość przemijania, a myśl o starości wywołuje u nich lęk. Upływ czasu to coś, czego nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak sobie z nim radzić, aby nie przestać cieszyć się życiem.

Aktywna starość

Lęk przed starością związany jest z postrzeganiem jej jako końca aktywnego życia. Warto zwrócić uwagę na to, że starości obawiają się przede wszystkim ci, którzy nie są zadowoleni z tego, co zdołali do tej pory osiągnąć. Szczególnie trudne są takie dni jak rocznica urodzin czy sylwester. Wówczas jesteśmy najbardziej skłonni do podsumowań ostatniego roku, a także całego swojego życia. Takie podsumowania mogą jednak przynieść pozytywne skutki. Kiedy uświadomimy sobie, czego brakuje nam w życiu, możemy podjąć działania w kierunku jego naprawy.

Nigdy nie jest za późno na to, żeby rozpocząć naukę tańca, wybrać się wymarzoną podróż czy napisać własną książkę. Nie bez znaczenia jest fakt, że osoby starsze często mają więcej czasu na realizację pasji. Oczywiście, zazwyczaj wymaga to wyjścia z domu. Wbrew pozorom starość nie musi oznaczać ciągłego siedzenia w czterech ścianach i opuszczania domu wyłącznie w celu zrobienia zakupów czy udania się do kościoła. Niemal w każdym mieście działają domu kultury, a w wielu miejscowościach organizowane są nawet specjalne zajęcia dla seniorów. Osoby starsze mają możliwość edukacji, rozwoju swoich talentów i pasji oraz zwiedzania świata. Zajęcia dla seniorów to także doskonała propozycja dla tych osób, które odczuwają samotność. Jeżeli rodzina i przyjaciele mieszkają daleko, to nie znaczy, że na starość jesteśmy skazani na samotność. Nigdy nie jest za późno na nawiązanie nowych znajomości i poszerzenie grona przyjaciół.

Piękni na starość

Upływ czasu wzbudza lęk także ze względu na zmiany, jakie z upływem lat zachodzą w organizmie człowieka. Pogarsza się stan zdrowia, a także wygląd zewnętrzny. Całkowite wyeliminowanie zmarszczek czy przywrócenie włosom naturalnego koloru jest niemożliwe, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji można cieszyć się ładnym wyglądem do późnej starości. Warto pamiętać, że wygląd jest związany między innymi ze stanem zdrowia, dlatego nie można troszczyć się o urodę, zapominając o swoim zdrowiu. Regularne badania i zdrowa dieta to podstawa. W zachowaniu atrakcyjności pomoże także aktywność fizyczna. Nie musimy od razu pobijać rekordów na pływalni ani wygrywać maratonu biegowego. Umiarkowanie intensywny, ale regularny wysiłek także przyniesie dobre rezultaty. Do pielęgnacji skóry należy wykorzystywać kosmetyki dostosowane do swojego wieku. Nie możemy zapominać, że skóra wymaga nawilżenia także od wewnątrz, dlatego potrzebne jest dobre nawodnienie organizmu. Warto sięgnąć także po farbę fryzjerską, aby pozbyć się siwych włosów, które są jednym z najbardziej charakterystycznych, a jednocześnie najbardziej nielubianych objawów mijającego czasu.

Podsumowując, nawet w podeszłym wieku możemy być aktywne, atrakcyjne i cieszyć się życiem. Warto zatem zadbać o siebie i nie tracić cennych chwil.