Sygnały, by zmienić swoje dotychczasowe życie

0
1711

Zaczynasz wyraźnie odczuwać, że to, w jaki sposób do tej pory żyłaś – nie sprawia ci już satysfakcji? Utknęłaś w martwym punkcie i odnosisz wrażenie, że w twoim życiu wieje nieznośną monotonią? Może to oznaczać tylko tyle, że wreszcie czas na poważne zmiany! 

Nowa praca ważnym krokiem, aby zmienić życie na lepsze

Każdego poranka zmuszasz się do tego, aby znowu wstać z łóżka? Na samą myśl o tym, że trzeba znowu pójść do pracy, dostajesz gęsiej skórki? Przecież szkoda czasu na to, aby robić w życiu coś, na co tak naprawdę nie masz żadnej ochoty. Zmiana pracy to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, kiedy czujesz się wypalona zawodowo. Wówczas towarzyszą ci nieustanny stres i niepokój, a ty sama nie widzisz już żadnego sensu w tym, co robisz.

Zmiany w życiu zawodowym mają uzasadnienie również w przypadku, kiedy znalazłaś się w wyraźnej strefie komfortu. Wówczas odnosisz wrażenie, że nie masz już warunków na rozwój, a codzienne zadania wykonujesz w sposób rutynowy. Otaczasz się ludźmi, którzy nie inspirują cię w jakikolwiek sposób do działania i nie zauważasz najmniejszych możliwości, aby móc się od nich uczyć. W takim przypadku powinnaś jak najszybciej rozejrzeć się za zmianą środowiska pracy.

Zmiana życia prywatnego równie istotna

Zmiana swojego życia nie musi jednak ograniczać się jedynie do sfery zawodowej. Może mieć również miejsce taka sytuacja, że wypalił się twój dotychczasowy związek. Jeśli czujesz od dawna, że nie masz niczego wspólnego ze swoim partnerem, a wasza relacja stała się jedynie rutyną, to wyraźna oznaka, że należy coś zmienić. Możesz spróbować wspólnie z ukochanym poszukać inspirujących sposobów spędzania wolnego czasu, co pozwoli przerwać nieznośną nudę. Zorganizujcie sobie również romantyczny wieczór, dzięki czemu na nowo rozpalicie dawne uczucia.

Bardziej drastycznych zmian będziesz natomiast potrzebowała w przypadku, jeżeli znalazłaś się w toksycznym związku. Masz poczucie, że twój partner nieustannie poddaje cię manipulacjom i zachowuje się strasznie niedojrzale? A może zdarza mu się podnosić na ciebie głos, czy też używać jakiejkolwiek formy przemocy? Są to wyraźne sygnały, że powinnaś przeorganizować swoje życie i zakończyć tak niebezpieczny związek. Podobnie warto abyś postąpiła, jeżeli twój partner ma problemy z uzależnieniami.

Kiedy warto zmienić środowisko znajomych?

Zmiana życia może być także konieczna na polu kontaktów koleżeńskich. Przyjaciółki często bywają zazdrosne i zawistne, a do tego ciągle mają ci coś za złe? A może jesteś już zmęczona tym, że ciągle czegoś od ciebie chcą, nie dając niczego w zamian?

Nie musisz już dłużej być uzależniona od grona dotychczasowych znajomych! Rozpocznij zmianę swojego życia od poznawania nowych ludzi. Zaczynaj pierwsza rozmowę na przystanku autobusowym lub zagaduj obsługę w sklepie. Dosłownie każda okazja jest dobra, aby otworzyć się na inspirujące kontakty.

Jest ci potrzebna zmiana trybu życia?

Nie powinnaś jednak koncentrować się wyłącznie na zmianach zewnętrznych okoliczności, gdyż zawsze należy rozpocząć od siebie samej. Twoje życie nie będzie sprawiało ci satysfakcji, jeżeli nie zaczniesz o siebie dbać. Jeśli do tej pory ci się to nie udawało, to pora wreszcie na zdecydowane kroki!

Naucz się spędzać czas sama ze sobą, zadbaj o zdrową dietę, a także poświęć każdego dnia chociaż chwilę na relaksację oraz aktywność fizyczną. Zacznij ćwiczyć jogę, wychodź na długie spacery, a wieczorami nie zapominaj o ciepłej kąpieli lub kolacji przy aromatycznych świecach. Pokochaj w końcu siebie samą, a wszystko zacznie zmieniać się na lepsze!

Postaw również na zintegrowany rozwój. Rozpocznij naukę ulubionego języka obcego, czytaj inspirujące książki, próbuj nowych potraw, odwiedzaj nieznane wcześniej miejsca. Możesz także zapisać się na dodatkowe studia podyplomowe, zaangażować w wolontariat czy wspierać fundację walczącą o prawa ludzi bądź zwierząt. Będziesz dzięki temu wreszcie czuła się potrzebna, a twoje życie nabierze nieznanych dotąd barw. Nie odkładaj jednak decyzji na jutro; najlepszy czas na zmiany jest właśnie teraz!