Reborn – zabawka, czy gadżet dla dorosłych?

0
1719

Lalka reborn wygląda jak prawdziwe dziecko, przez co wzbudza mnóstwo kontrowersji. Niektórzy uważają, że jest to zwykła lalka, inni twierdzą, iż jest to małe dzieło sztuki, a jeszcze inni traktują reborn jako makabrę i po prostu się jej boją. Gdzie tkwi prawda? Zapewne pośrodku, jednak mody na reborn nie da się już zatrzymać.

Lalka jak prawdziwe niemowlę – zabawka dla dzieci, czy dla dorosłych?

Lalki reborn na pewno nie są zabawkami, ponieważ są niezwykle delikatne. Oczywiście zdarza się, że są kupowane dla dzieci, ale raczej dla tych starszych, które wiedzą, jak się z nimi obchodzić. Najczęściej jednak lalki reborn kupowane są przez osoby dorosłe, które je kolekcjonują. Zakup takiej lalki to spory wydatek – najtańsze modele kosztują ponad 900zł, a na portalach zagranicznych ceny sięgają nawet kilku tysięcy dolarów. Nie dziwi więc fakt, iż lalki reborn nie są uważane za zabawki dla dzieci.

Jak powstaje lalka reborn?

Lalki reborn są tworzone ręcznie, ponieważ wymagają bardzo dużej precyzji. Najpierw konieczny jest zakup części – można nabyć cały model, ale najczęściej osobno zamawiane są poszczególne części ciała. Lalki mogą mieć zamknięte lub otwarte oczy – w tym wypadku najczęściej stosowane są wyglądające najbardziej naturalnie oczy szklane. Lalka musi wyglądać jak najbardziej realistycznie, dlatego proces tworzenia jest niezwykle żmudny. Konieczne jest namalowanie każdego, nawet najdrobniejszego szczegółu, takiego jak np. widoczne przez skórę naczynka krwionośne. Za pomocą specjalnej farby 3D malowane są paznokcie oraz brwi, a dopiero po namalowaniu wszystkich szczegółów lalka jest składana w całość. Następne dodawane jest obciążenie, aby ważyła tyle, co dziecko. W zależności od zamówienia tworzone są lalki wcześniaki lub nieco starsze. Na specjalne życzenie lalka reborn może być wyposażona w dodatkowe mechanizmy, które upodabniają ją do prawdziwego dziecka. Lalki mogą otwierać i zamykać oczy, oddychać, a po przyłożeniu ucha do brzuszka można nawet usłyszeć bicie serca i ciepło ciała…

Czy reborn daje namiastkę rodzicielstwa?

Z powodu dużego realizmu lalki reborn wzbudzają mieszane uczucia. Zdarza się, że uważane są za substytut dziecka zwłaszcza przez osoby, które straciły swoje potomstwo. Mogą one pełnić rolę terapeutyczną, ale i na ten temat zdania są podzielone. Problemem jest to, że niejednokrotnie lalki są traktowane jak prawdziwe dzieci, które można zabierać na spacery, nosić w chuście czy ubierać z ładne ubranka. Niestety taka iluzja rodzicielstwa może doprowadzić do poważnych zaburzeń oraz problemów psychicznych. Warto pamiętać, że nawet najbardziej realistyczna lalka nie zastąpi żywego dziecka.

Lalka reborn – gdzie kupić?

W Polsce lalki reborn nie są jeszcze tak popularne, na co duży wpływ ma z pewnością ich cena. Poza tym wielu osobom kojarzą się one z martwymi dziećmi i wzbudzają naprawdę mieszane uczucia. Najłatwiej można je kupić na portalach aukcyjnych lub wpisując w wyszukiwarkę np. „lalka reborn sklep”. Ceny lalek są naprawdę wysokie, ale kolekcjonerzy nie zwracają na nie większej uwagi.