Przegląd przesądów związanych z ciążą

0
1546

Na początku XXI wieku ciąża nie powinna być już postrzegana jako dość tajemniczy stan, który wywołuje powszechny niepokój. A jednak okazuje się, że taka jej wizja nie stanowi większego zaskoczenia. Przesądy ciążowe nie są już może aż tak wszechobecne, jak miało to miejsce przed stu laty, nadal jednak możemy o nich usłyszeć. Co więcej, niektórych trzymamy się kurczowo!

Ciążowe przesądy, z których się śmiejemy

Istnieje spora grupa ciążowych przesądów, do których już od jakiegoś czasu nie podchodzimy z powagą. Niegdyś wierzono w nie bez zastrzeżeń, dziś jednak wiedza na temat przebiegu ciąży i czynników, które na niego wpływają, jest na tyle powszechna, że nie musimy już się nimi przejmować. Nie oznacza to jednak, że przesądy z tej grupy nie pojawiają się wcale. Co więcej, czasem udaje nam się trafić na osoby, które być może w nie powątpiewają, uważają jednak, że lepiej nie kusić losu.

Chyba najpopularniejszy wydaje się w tym kontekście przesąd o zgubnych skutkach przygotowywania wyprawki przed narodzinami dziecka. Trudno znaleźć jakikolwiek rozsądny argument, który nakazywałby granie na zwłokę. Przeciwnie, dziś takie działanie wydaje się niepraktyczne, może się bowiem okazać, że rodzice zaabsorbowani noworodkiem nie będą mieli czasu nawet na odwiedzenie sklepu spożywczego, a co dopiero na przygotowywanie wyprawki. Jeszcze dziwniejszym wydaje się przesąd, że kobieta ciężarna powinna stronić od biżuterii, a już na pewno nie powinna zakładać wisiorków, łańcuszków i naszyjników. Co ciekawe, nie chodzi tu wcale o jej atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim o ograniczenie ryzyka tego, że szyja dziecka podczas porodu owinie się pępowiną.

Przesądy o ciąży i urodzie malucha

Przesądy, które traktują o wpływie przebiegu dziecka na urodę malucha, potrafią zaskakiwać nie tylko swoim bogactwem, ale również okrutnością. Jak bowiem inaczej nazwać przekonanie o tym, że podczas ciąży lepiej nie patrzeć na ludzi brzydkich, niepełnosprawnych i… rudych, jeśli nie chce się, aby dziecko przejęło ich cechy? Przyszła mama, która chciałaby stosować takie zabezpieczenia, z pewnością nie powinna w ogóle wychodzić z domu, jeśli bowiem wierzyć znawczyniom przesądów ciążowych, zgubne może być nawet patrzenie na księżyc. Choć trudno wyjaśnić ten fenomen w naukowy sposób, niegdyś wierzono, że nadmierne zainteresowanie księżycem może sprawić, że dziecko będzie miało ograniczone szanse na bujną czuprynę.

Jeśli zamierzamy wykorzystać mądrości ludowe po to, aby zapewnić dziecku urodę, musimy mieć na uwadze również to, że dawniej nie zalecano ciężarnej korzystania z noża nawet podczas spożywania posiłków. Powód takiego ograniczenia musi obecnie budzić rozbawienie – wierzono bowiem, że korzystanie z noża może sprawić, że dziecko urodzi się z rozszczepioną wargą.

Przesądy dotyczące charakteru dziecka

Skoro już wiemy, jakie przesądy ciążowe zapewnią nam dziecko o olśniewającej urodzie, powinnyśmy uświadomić sobie, że nie brakuje i takich, których znajomość może pomóc nam w zatroszczeniu się o jego charakter. Jeśli więc chcemy, aby nasze dziecko było mądre, w czasie ciąży zrezygnujmy z wizyty w ogrodzie zoologicznym, nadmierne wpatrywanie się w zwierzęta może bowiem zaprzepaścić jego wysiłki. Na szczęście, istnieje również łagodniejsza wersja tego przesądu i mówi ona, że zapewnienie dziecku inteligencji będzie prostsze, jeśli sama przyszła mama będzie się czegoś uczyć.

Przesądne ciężarne powinny być szczególnie ostrożne podczas zmywania naczyń. Sama czynność nie wymaga większego wysiłku, mówi się jednak o tym, że jeśli woda obleje ich brzuch, dziecko będzie miało w dorosłym życiu skłonność do sięgania po alkohol. Lepiej chronić je przed takim ryzykiem na wszystkie możliwe sposoby, zlecając mycie naczyń któremuś z domowników. Przyszła mama ma zresztą sporą szansę na to, że jej prośba zostanie wysłuchana. Nie bez przyczyny mówi się przecież, że ten, kto odmawia ciężarnej – ryzykuje tym, że zjedzą go myszy, a nie jest to najmilsza z perspektyw.