Poradnik savoir-vivre: jak nakrywać do stołu?

0
1803

Czeka cię ważne przyjęcie lub wystawna kolacja, a ty nie masz pojęcia, jak prawidłowo ułożyć sztućce? Etykieta przy stole jest dość skomplikowana, ale nie panikuj! Poniżej prezentujemy podstawowe zasady nakrywania do stołu, dzięki którym dowiesz się, jak ułożyć menu, jakie podać dania i jak usadzić gości.

Jak nakryć do stołu?

Każdy gość powinien mieć do dyspozycji swoje własne nakrycie. W idealnej wersji taki pojedynczy zestaw powinien składać się z metalowej lub porcelanowej podstawki, na której znajduje się okrągła serweta i podstawowy talerz. Serwety, które będą służyły gościom do przykrycia kolan, powinnaś ułożyć na talerzu lub po jego lewej stronie. Powyżej (także po lewej) jest miejsce na talerzyk na pieczywo i masło oraz talerzyk na sałatkę. Z kolei po prawej powinny stać kieliszki, ustawione według kolejności użycia (za wyjątkiem kieliszków do koniaku i do likierów).

Największą zmorą wielu gospodyń pozostają zasady ułożenia sztućców. Układa się je na stole w takiej kolejności, w jakich się ich używa, przy czym najpilniej potrzebny sztuciec leży najdalej od talerza. Widelce są skierowane grzbietami w dół, a ostrza noży w kierunku talerza. Powyżej naczynia ustawia się sztućce deserowe.

Jak usadzić gości?

Nadrzędna zasada uprawnia gospodarza do rozsadzania gości, a więc to zadanie również należy do ciebie. Najważniejszy gość powinien znaleźć się po twojej prawej stronie (ewentualnie naprzeciwko twojego partnera). Co ciekawe, według klasycznej etykiety pary małżeńskie nie powinny siedzieć obok siebie, ale naprzeciwko siebie, przy czym na sąsiadujących ze sobą krzesłach winni się znajdować zamiennie kobiety i mężczyźni.

Przyjęło się, że miejsce honorowe znajduje się naprzeciwko drzwi wejściowych (ew. okien) i jest ustawione przodem do reszty sali. Pamiętaj, żeby nie usadzać kobiet na końcu stołu lub na rogach. Jeśli tylko możesz, uwzględnij przy usadzaniu indywidualne sympatie i zastrzeżenia swoich gości. To częsty problem np. na weselach i komuniach, kiedy nieopatrznie umieści się obok siebie skłóconą rodzinę. Przyjęcie może się wtedy przerodzić w absolutną katastrofę.

Jak ułożyć menu?

Wszelkie dania i trunki podawaj w ściśle określonej kolejności. Etykieta przy stole nie pozwala na eksperymenty! Zaserwuj najpierw zimną przystawkę, później zupę i przystawkę gorącą, danie rybne, główne danie mięsne, następnie sery, deser i w końcu kawę. Oczywiście nie musisz podawać wszystkich wymienionych posiłków, ale te, które się pojawią, powinny zostać podane według powyższego wzorca. Także wina podawaj w konkretnej kolejności: najpierw wino białe wytrawne, potem czerwone wytrawne, a dopiero na końcu słodkie.

Podczas przygotowywania posiłków staraj się korzystać z produktów sezonowych. Raczej zrezygnuj z zawiesistej konsystencji zupy, lepiej postaw na zupę-krem. Pod żadnym pozorem nie powtarzaj wykorzystanych produktów! Nie serwuj dania głównego z kalafiorem, jeśli wcześniej goście jedli już zupę kalafiorową, o ile nie ogłosiłaś wcześniej, że kalafior będzie motywem przewodnim całego wieczoru.

Jak jeść i podawać konkretne dania?

Co w sytuacji, kiedy to ty jesteś na przyjęciu i nie masz pojęcia, jak zabrać się do jedzenia wyszukanej potrawy? Zamiast działać intuicyjnie, spokojnie obserwuj gospodarza – to pozwoli ci uniknąć kompromitującej wpadki. Ryby jedz widelcem lub nożem, ewentualnie samym widelcem, ale nie dwoma widelcami. Pestki wypluwaj na łyżeczkę (nie na dłoń), sosem polewaj mięso albo rybę (nie dodatki), bułkę odłamuj po kawałku (a nie gryź), a talerz na zupę przechylaj od siebie (nie do siebie). Ziemniaki jedz tylko widelcem, chyba że są w łupkach, a kawior rozsmarowuj na pieczywie, a nie pakuj prosto do ust. Kiwi i awokado najbezpieczniej jeść za pomocą małej łyżeczki.

Jeśli chodzi o podawanie problematycznych przekąsek, sery najlepiej zaserwuj na drewnianej tacy. Obok kilku rodzajów sera możesz położyć pasujące owoce, np. winogrona. Kiedy częstujesz gości owocami w całości, zapewnij im mniejsze sztućce i osobne talerzyki, żeby uniknąć zabrudzenia potrzebnych później naczyń. Owoce, takie jak truskawki, maliny albo poziomki serwuj w specjalnych miseczkach lub pucharkach. Nie podawaj borówek, gdyż brudzą zęby, a to powoduje uczucie dyskomfortu. Z analogicznej przyczyny wystrzegaj się dużych ilości cebuli oraz czosnku.