Podróże: jak kupić tanie bilety lotnicze?

0
1420

Podróże uzależniają – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Wystarczy, że choć raz wybierzesz się na urlop i zaznasz atmosfery dalekich miejsc i innych kultur, a z pewnością będziesz chciała powtórzyć to raz jeszcze. Równie uzależniające jest samo polowanie na tanie bilety lotnicze. Oslo za złotówkę? Mediolan za 1 grosz? To wszystko jest możliwe i pozostaje w zasięgu ręki!

Najdroższy czy najtańszy środek transportu?

Przewaga samolotów nad innymi środkami transportu jest tak oczywista, że chyba nie trzeba cię do niej dodatkowo przekonywać. Lot umożliwi ci najszybsze i najwygodniejsze dotarcie do celu. O ile wszystkie wiemy, że samolot pozwala na największą oszczędność czasu, nie każda z nas zdaje sobie sprawę z tego, że możemy przy okazji zaoszczędzić sporo pieniędzy. Bilety w tak zwanych tanich liniach są dostępne w naprawdę korzystnych cenach. Przy znajomości kilku zasad rządzących tym konkretnym rynkiem możesz upolować oferty, których nie zapewni ci żadne biuro podróży.

Oczywiście – bilety lotnicze mogą też pożreć lwią część naszego wyjazdowego budżetu. Dlatego tak ważne jest, żeby rozsądnie podejść do sprawy, zaplanować wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem i skupić się na minimalizacji przeznaczonych na lot środków. Oczywiście, jeśli twoim nadrzędnym celem jest opłacona na ostatnią chwilę podróż w biznes klasie, ten artykuł raczej nie będzie ci potrzebny. Jednak jeśli nie trzeba, to po co przepłacać?

Im wcześniej, tym lepiej

Przy kupowaniu biletów lotniczych kieruj się prostą i znaną zasadą, która brzmi: „kto pierwszy, ten lepszy”. Wybierając bilet kilka dni przed odlotem, sama skazujesz się na piekielnie wygórowane ceny. Twoje szanse na tani przelot prezentują się tym gorzej, im mniej czasu zostało do godziny zero.

Pewnych awaryjnych sytuacji nie da się przewidzieć, ale zazwyczaj dalekie podróże planujemy ze sporym wyprzedzeniem. Kiedy tylko obierzesz dany cel, zacznij rozglądać się za najkorzystniejszymi ofertami. Zarezerwuj bilet jak najwcześniej, a zaoszczędzisz nawet 70% ceny. Linie lotnicze coraz częściej stosują system klas rezerwacyjnych. W każdej klasie dostępna jest określona ilość miejsc w danej cenie. W miarę zapełniania się miejsc ubywa tanich biletów i zostają tylko te najdroższe. A zatem po pierwsze: wyprzedzenie!

Konkretne daty i dni tygodnia

Nie jest tajemnicą, że bilety lotnicze są najdroższe w okresach świątecznych. Boże Narodzenie czy Wielkanoc to dla wielu emigrantów okazja do spotkania się z rodzinami, a ten drobny fakt oczywiście nie umyka uwadze linii lotniczych. Może zamiast upierać się przy nocy sylwestrowej w Barcelonie albo przy weekendzie majowym w Paryżu zdecyduj się na jakiś mniej gorący termin?

Analogicznie przedstawia się sytuacja w przypadku poszczególnych dni tygodnia. Loty w sobotę i w niedzielę często są najdroższe. Najtaniej skorzystasz z samolotu we wtorki oraz w środy, przynajmniej lecąc do najpopularniejszych miejscowości, zwłaszcza tych o wypoczynkowym charakterze. Jednocześnie zachowaj czujność – podróż do miast, nazwijmy to, „biznesowych”, może być tańsza właśnie w weekendy.

Jeśli tylko nie jesteś ograniczona konkretnymi datami, staraj się wybierać terminy jak najbardziej elastycznie. Już korzystając z wyszukiwarki zaznacz opcję „plus/minus”, a system wyświetli połączenia także w okolicach zaznaczonej daty. Może się okazać, że dzień w przód czy w tył będzie się wiązał z oszczędnością kilkuset złotych. Podobna przepaść może mieć miejsce nawet w obrębie jednego dnia – np. loty poranne (o 6, 7 rano) są często zdecydowanie tańsze.

Jeden przewoźnik, możliwość przesiadki

Każdej z nas zależy na jak największym komforcie podróży. Bilety bezpośrednie kosztują jednak znacznie więcej niż loty z przesiadkami. Zanim stanowczo odrzucisz taką opcję, porównaj godziny, rozważ wszystkie możliwości i wybierz tę najbardziej korzystną w stosunku do twoich oczekiwań. Wybierając lot z przesiadkami, postaw na łączoną usługę w ramach tych samych linii. Kupując bilety u jednego przewoźnika, z pewnością zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Może się również okazać, że korzystną operacją będzie zakup biletów od razu w obie strony.

Okazje

Przede wszystkim śledź promocje. Nawet regularne linie lotnicze oferują czasem znaczne obniżki cen. Odwiedzaj profile przewoźników w mediach społecznościowych, odświeżaj strony internetowe i bądź czujna – oferty najczęściej przestają być aktualne w ciągu kilku godzin!