Pewność siebie

0
3186

Pewność siebie to bardzo istotna cecha, bez której trudno jest sobie poradzić. Gdy brakuje nam pewności siebie, przestajemy dążyć do swoich celów, ponieważ boimy się jakiegokolwiek ryzyka. Nie wierzymy we własne siły i umiejętności, bo ktoś nam tę wiarę odebrał – bądź też została ona zachwiana z innego powodu, mniej lub bardziej istotnego. Trzeba z tym walczyć i są skuteczne sposoby na to, by poprawić pewność siebie. Jakie?

1. Pewność siebie – od czego zależy?

Tak naprawdę nasza pewność siebie zależy wyłącznie od tego, w jaki sposób siebie postrzegamy i czy mamy same ze sobą dobre relacje. Strach towarzyszy każdemu. Jeżeli jednak mimo tego uczucia, potrafisz dążyć do rzeczy, które są dla ciebie ważne – to znak, że jesteś, albo przynajmniej próbujesz być pewna siebie. Weź pod uwagę taką prostą sytuację: jutro masz egzamin na prawo jazdy. Doskonale wiesz, że jesteś świetnie przygotowana, ale boisz się tego, co się wydarzy. Strach tak bardzo cię paraliżuje, że trzęsą ci się ręce, a twoje nogi są jak z waty. Uspokój się. Zapomnij o przeszkodach – wycisz się i rób to, co do ciebie należy. Jeżeli pójdziesz na egzamin bez zbędnego strachu, wszystko pójdzie łatwiej. Nabierz pewności siebie. Wmów sobie, że wszystko będzie dobrze, że się uda – tak działa potęga podświadomości.

2. Jak nabrać pewności siebie?

Przede wszystkim przestań myśleć o tym, co ludzie powiedzą. Jeżeli masz na coś ochotę – po prostu to rób, zupełnie tak, jakby nikogo więcej koło ciebie nie było. To ty sama wmawiasz sobie, że ktoś zwróci uwagę na twój ewentualny błąd. Zresztą, nawet jeżeli ktoś się go dopatrzy, zawsze możesz odwrócić kota ogonem i zamienić daną sytuację w żart. Ale żeby mieć siły, by to zrobić, musisz przede wszystkim polubić siebie. Jak nabrać pewności siebie? Żyć w zgodzie ze sobą. Dlatego jeżeli jest coś, czego w sobie bardzo nie lubisz, zmień to. Dokuczają ci dodatkowe kilogramy? Zacznij chodzić na siłownię czy basen. A może twoje włosy ostatnio bardzo posiwiały? Wybierz się do fryzjera lub kup farbę i przefarbuj je w domu.

Zrób coś dla siebie – i ze sobą. Zadbaj o swoje ciało i o kondycję psychiczną  i zrozum, że tylko od ciebie samej zależy, jak ludzie będą cię postrzegać. Ich nie interesuje to, czy jesteś gruba, czy chuda, czy masz 150 cm, czy ponad 180. Oni oceniają cię po twojej charyzmie, temperamencie i sposobie komunikacji. Znajdź w sobie zalety i staraj się je eksponować. Pokochaj siebie, a wtedy i inni cię pokochają – a ty staniesz się bardziej pewna siebie.

3. Jak zwiększyć pewność siebie?

To nie stanie się od razu. Jeżeli zastanawiasz się, jak zwiększyć pewność siebie w pięć minut, to niestety nie znajdziesz tutaj dobrej rady. Jednak już sama wizyta u fryzjera czy kilka minut na saunie sprawi, że poczujesz się lepiej sama ze sobą. A to pierwszy krok do tego, by siebie pokochać i uwierzyć we własne siły. Praca nad zwiększaniem pewności siebie to czynność wieloetapowa. Małymi kroczkami jednak dojdziesz w końcu do celu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł6 tricków dla nieśmiałych
Następny artykułSztuka minimalizmu