Pamięć ejdetyczna – niezwykłe zdolności ludzi

0
3390

Pamięć ejdetyczna nazywana jest również pamięcią fotograficzną bądź wyobraźnią ejdetyczną. Wielu psychologów prowadziło badania nad tą niezwykłą umiejętnością, która pozwala niektórym osobom z niezwykłą wręcz dokładnością otworzyć raz widziane obrazy czy dźwięki. Na czym konkretnie polega pamięć ejdetyczna, skąd się bierze i jak można ją rozwinąć?

Co to jest pamięć ejdetyczna?

Pamięć ejdetyczna jest niezwykłą zdolnością, pozwalającą na odtwarzanie złożonych obrazów czy też dźwięków z naprawdę wielką precyzją i dokładnością. Przeciętny człowiek zapamiętuj jedynie kilka szczegółów bądź ogólny wygląd jakiegoś obrazu – w zależności od indywidualnych zdolności swojej pamięci. Osoba z pamięcią fotograficzną często jest w stanie odtworzyć cały obraz i to z niezwykłą ścisłością. Dzięki licznym badaniom, specjaliści doszli do wniosku, że to dzieci w wieku 7-12 lat najczęściej przejawiają tego typu zdolności. Jedynie 0,1% dorosłych może się pochwalić taką bezbłędną pamięcią.

Pamięć ejdetyczna przeszkadza jednakże w zwyczajnym, codziennym życiu. Co prawda, na przykład Sołomon Szereszewski mógł i po 15 latach bezbłędnie powtarzać zapamiętane wcześniej długie ciągi liczb i słów, jednakże osoby obdarzone tą zdolnością nie potrafią jej najczęściej zastosować w rzeczywistości. Na przykład nie rozumieją zapamiętanych wzorów, nie potrafią tworzyć z nich nowych układów. Mimo że u niektórych cecha ta jest wrodzona (i naprawdę fenomenalna!), pamięć można poprawiać poprzez wykonywanie licznych ćwiczeń. Wówczas może być mowa także o umiejętnościach ejdetycznych nabytych.

Pamięć ejdetyczna – test i ćwiczenia

W jaki zatem sposób sprawdzić, czy sami posiadamy podobną pamięć lub jak można się jej nauczyć? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że świetna pamięć nie oznacza zaraz posiadania pamięci fotograficznej – gdybyśmy ją mieli, raczej byśmy sobie z tego zdawali sprawę. W internecie krąży zresztą wiele testów, dzięki którym można sprawdzić własne umiejętności. Ale w jaki sposób je ćwiczyć?

Trening mózgu powinien opierać się na odpowiedniej diecie i uczeniu się czegoś nowego. Jeśli wciąż zajmujemy się tym, co umiemy robić, nasz mózg spoczywa na laurach – nie musi się bowiem zajmować tym, czego nie umie, lecz podąża utartymi szlakami. Nawet jeśli zadanie jest wymagające, najlepszym treningiem jest nauka czegoś nowego – na przykład języka czy też gry. Warto czasem spróbować wykonać jakąś czynność lewą ręką, jeśli jesteśmy praworęczni, albo zapisać się do szkoły tańca czy sztuk walki. Chodzi o to, aby nasz mózg stale był stymulowany – wówczas pamięć się polepszy, a on będzie w świetnej formie aż do późnej starości.

Warto też zainteresować się mnemotechnikami czyli sposobami, które ułatwiają zapamiętywanie. Często odruchowo wykorzystują je ludzie obdarzeni pamięcią ejdetyczną – inni muszą je poznać i nauczyć się ich zastosowania. Pomagają one jednak w przypominaniu sobie pewnych istotnych informacji nawet po długim czasie. Mnemotechniki dzielą się na proste i złożone, przy czym proste mogą opierać się na skojarzeniach albo na przykład na grze słów. Złożone zaś korzystają z wyobraźni – na przykład z techniki miejsc/lokacji oraz z głównego systemu pamięciowego, gdzie cyfry zamienione są na głoski alfabetu fonetycznego i łatwiejsze do wizualizacji.