Multitasking: wielozadaniowość to dobra cecha?

0
1611

Dzisiejszy świat wymusza na nas życie w ciągłym biegu. W pracy wymaga się od nas, żebyśmy były dyspozycyjne, mobilne i przyzwyczajone do wykonywania kilku czynności naraz. O ile my same możemy mieć z tym ostatnim pewne trudności, nasze dzieci od urodzenia kształcą się w kierunku wielozadaniowości. Nadchodzi era tzw. pokolenia multitasking. Czy rodzice powinni odczuwać z tego powodu dumę, czy raczej niepokój?

Pokolenie multitasking

Świat zmienia się na naszych oczach. To, co dorośli postrzegają jako technologiczne innowacje, najmłodsze pokolenie bierze za absolutny pewnik. Nasze dzieci wychowują się pod wpływem wielu bodźców. Rzeczywistość jawi im się jako układanka tysiąca elementów, które bez problemu postrzegają jako całość. Już jako maluchy stoją rozkrokiem między światem offline a światem online, a przy tym potrafią zajmować się kilkoma rzeczami naraz.

Ludzi o nowoczesnej percepcji określa się „pokoleniem/generacją multitasking” oraz „cyfrowymi tubylcami”. Ze smartfonem w jednej ręce, a z tabletem z drugiej, jednocześnie grają w gry, komunikują się ze znajomymi i poszerzają swoją wiedzę. Szacuje się, że 35% dzieci pomiędzy 6 a 12 rokiem życia spędza w sieci 2 godziny każdego dnia. Kiedy jednak rozejrzymy się wkoło, może się okazać, że otaczające nas dzieci korzystają z internetu nawet 4-5 razy cześciej. Stałe sprzężenie z technologią ma bezpośredni wpływ na efektywność dorastającego pokolenia.

Walory edukacyjne

Czujesz się zaniepokojona faktem, że twoje dziecko korzysta z kilku urządzeń naraz? Jeśli zachowuje przy tym podzielność uwagi, to nawet jeśli pociecha wydaje się zaabsorbowana wykonywanymi czynnościami, nie masz powodu do obaw. Wielozadaniowe maluchy przyszły na świat w rzeczywistości, która wymaga od nich zanurzenia w nowych technologiach. Współcześni uczniowie i uczennice czerpią wiedzę przede wszystkim z internetu. Wystarczy rzucić okiem na statystyki – aż 68% dzieci na porządku dziennym pomaga sobie w nauce dzięki wykorzystaniu urządzeń cyfrowych.

Najwięcej uczniów pozyskuje wiedzę przy użyciu laptopa. O połowę mniej ankietowanych przyznało, że podstawowym narzędziem edukacyjnym jest dla nich tablet. Współczesne dzieci są przyzwyczajone do błyskawicznego uzyskiwania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Wiedzą, jak wyszukać informacje, w związku z tym nie potrzebują zapamiętywać niezliczonych szczegółów, do których i tak mają stały dostęp. Skoro otrzymują odpowiedzi od razu, jak tylko wpiszą frazę w internetową wyszukiwarkę, nie widzą problemu w symultanicznym łączeniu wielu różnych czynności. Niestety, efektem ubocznym takiego stylu życia może być niedokładność, zwłaszcza jeśli chodzi o większe, dłuższe i bardziej wymagające zadania.

Efektywny multitasking?

Wracając do pytania zadanego w tytule: nauka nie określa jednoznacznie, czy wielozadaniowość jest dobrą, czy złą cechą. Nie da się natomiast zaprzeczyć temu, że tak to już po prostu obecnie jest. Multitasking już teraz jest wymuszany na studiach i w pracy – wychowani w takim duchu przyszli studenci i pracownicy mogą więc liczyć na pewne ułatwienia. W świecie błyskawicznego przepływu informacji, wymogu stałej obecności „pod telefonem” i pracowania pod presją deadline’u, umiejętność robienia kilku rzeczy naraz wydaje się jak najbardziej pomocna.

Jednocześnie powinnyśmy uczyć swoje dzieci oddzielania zadań mechanicznych od tych bardziej wymagających. Bez takiej selekcji, którą współczesne dzieci często uważają jako zbędną, multitasking może nastręczyć pewnych problemów. Kiedy jednak uświadomimy pociechom, które aktywności powinny być wykonywane w maksymalnym skupieniu, a które można z powodzeniem włączyć w ciąg mechanicznych zajęć, wszystko powinno przebiegać jak należy.

Przyjemne z pożytecznym

Zastanawiasz się, jak możesz pomóc swojemu dziecku? Jeśli twój syn lub twoja córka mają problemy ze skupieniem się na nauce, postaraj się połączyć edukację z elementami rozrywkowymi. Jednoczesna nauka i zabawa to połączenie przyjemnego z pożytecznym, które od razu idealnie wpisuje się w logikę dzisiejszej wielozadaniowości. Wyznaczaj cele i niewielkie nagrody, stwórz możliwość rywalizacji i kontrolowania postępów. Dobrym pomocnikiem w realizacji takiej strategii będą liczne gry i platformy edukacyjne.