Mobbing

0
1510

Twój szef wciąż cię zaczepia i nagabuje? Stale powtarza, że jak nie ty, to ktoś inny mógłby pracować na twoim stanowisku? Przecież jego zdaniem na twoje miejsca czeka pięć kolejnych osób. Jeżeli wciąż cię poniża, ośmiesza i stara się za wszelką cenę zmieszać cię z błotem, to z pewnością masz do czynienia z mobbingiem. Czym konkretnie jest mobbing i jak można z nim walczyć? 

 

1. Mobbing w pracy

Tak naprawdę ze zjawiskiem mobbingu możemy się spotkać w różnych miejscach. Jeżeli przebywa ze sobą przez dłuższy czas większa liczba osób, to często takie środowisko jest przyczyną mobbingu. Mobbing w pracy to nie wyjątek, zdarza się także na przykład na uczelni czy w jakichś wspólnotach, a nawet w rodzinie – czyli w domu. Jeżeli mówimy o sytuacji w pracy, to zazwyczaj wygląda to tak: osoba, która jest nękana, ma problem nie tylko z samym pracodawcą, ale również z innymi pracownikami. Dodatkowo nie pozostawia się jej żadnego pola do obrony. Intrygi, plotki, mnóstwo oszczerstw i kłamstwa – jedno za drugim. Tak właśnie wygląda mobbing w pracy.

2. Skutki mobbingu

Zjawisko to można podzielić na kilka etapów. Na samym początku zaczyna się właściwie niewinnie – od jakiejś plotki, o której słyszała już cała firma. Prowadzi ona do tego, że pracownik zostaje w pewnym sensie odrzucony. Nie bierze się go pod uwagę w trakcie planowania biznesowych wyjazdów, czy też jakiejś premii. Niezależnie od tego, jak bardzo jest zaangażowany w wykonywanie swojej pracy, nie zostaje to docenione przez zespół, a później również przez szefa. Wszystkie te pomówienia i ciągłe wyzwiska sprawiają, że pracownik przestaje wierzyć w swoje umiejętności, a jego poczucie własnej wartości jest zaniżone.

3. Mobbing  w miejscu pracy – jak sobie z nim poradzić?

Przede wszystkim nie duś w sobie emocji. Jeżeli czujesz się dyskryminowana, koniecznie o tym rozmawiaj. Możesz zacząć od szefa – być może coś do niego trafi. A później wygadaj się przyjaciółce czy rodzinie i pozwól im trzeźwo ocenić sytuację – być może coś ci doradzą? Nie możesz też tak zostawić tej sprawy – koniecznie jak najprędzej zacznij działać. Jeżeli prześladuje cię któryś ze współpracowników, to powinnaś zgłosić to szefowi. Jeżeli natomiast robi to sam pracodawca, musisz szukać pomocy u stróżów prawa. Mobbing jest karalny. Wcześniej jednak jeszcze raz spróbuj porozmawiać z przełożonym. Zaznacz jasno, że nie życzysz sobie, żeby ktokolwiek kierował w twoją stronę obraźliwe uwagi. Przestań milczeć i zacznij mówić. Nikt nie ma prawa cię obrażać. Twój szef musi także wiedzieć, że nie jesteś w stanie wykonać wszystkich zadań, które ci deleguje. Nie może oczekiwać od ciebie niemożliwego.

Dodatkowo musisz też wiedzieć, że jeżeli będziesz wyglądała na osobę mało pewną siebie, to staniesz się łatwiejszym obiektem do drwin. Dlatego właśnie dbaj o siebie w każdym tego słowa znaczeniu, a szczególnie w kontekście kondycji psychicznej. Musisz być silna i jasno mówić o swoich potrzebach oraz prawach. Podkreślaj to za każdym razem, gdy poczujesz się szykanowana i odrzucona.