Jak znaleźć pracę?

0
1447

Podobno pracy nie brakuje – o ile nie mamy zbyt wielkich wymagań co do stanowiska. Są osoby, które wolą nie robić nic, niż wstawać codziennie o 6 rano i pracować do 18 po to, by w przyszłym miesiącu dostać trochę ponad 1000 zł wypłaty. Można mieć dobrą pracę, jeżeli ma się pojęcie na temat tego, gdzie jej szukać. Jak znaleźć pracę, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania? W jaki sposób jej szukać?

 

1. Jak znaleźć pracę? Rozejrzyj się dookoła

Przede wszystkim najpierw znajdź na siebie jakiś pomysł. Wytycz sobie cele, do których będziesz dążyć. Zastanów się, co chcesz w życiu robić i szukaj takiego stanowiska pracy, które będzie spełniało twoje oczekiwania. Jak znaleźć pracę? Możesz szukać jej dosłownie wszędzie. Wystarczy wziąć do ręki regionalny dziennik lub tygodnik i odnaleźć w nim rubrykę dotyczącą ofert pracy. Każde ogłoszenie ma przypisany numer telefonu, zatem wystarczy zadzwonić i dopytać o szczegóły – a kto wie, być może jeszcze tego samego dnia zostaniesz zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną?

Pracę możesz znaleźć naprawdę wszędzie. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Czekasz akurat na autobus na miejskim przystanku? Zwróć uwagę na ogłoszenia rozwieszone na słupach. Oderwij świstek z numerem telefonu, może to właśnie szansa dla ciebie. Może trzymasz w ręku „talon” na nową, wymarzoną pracę.

2. Gdzie znaleźć pracę?

Pracy warto szukać również w Internecie. Najłatwiej będzie ci wejść na jakiś portal ogłoszeniowy, gdzie aż roi się od różnego rodzaju ofert właściwie w każdej branży i każdym zakątku kraju (i nie tylko). Można przebierać w setkach albo i tysiącach ogłoszeń. Zazwyczaj wystarczy wtedy wysłać CV i list motywacyjny lub odpowiedzieć na ogłoszenie bez wysyłania konkretnych dokumentów i umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. Pracy w Internecie można szukać także za pomocą własnego ogłoszenia, które będzie od tej pory naszą wizytówką – warto więc potraktować je jak CV i list motywacyjny razem wzięte.

3. Jak efektywnie szukać pracy?

Przede wszystkim nie zniechęcaj się od razu. Nie to stanowisko pracy, to inne. Bądź cierpliwa i nie rezygnuj z poszukiwań po tym, gdy raz czy dwa nie zostaniesz zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną albo przeciwnie – ktoś cię zaprosi, jednak nie zaproponuje współpracy. Ucz się na własnych błędach. Stres potrafi bardzo skomplikować wiele sytuacji, również tych związanych choćby z rozmową o pracę. Staraj się zatem zachować spokój i przygotowuj się do rozmowy kwalifikacyjnej już w domu. Koniecznie dowiedz się jak najwięcej o swoim potencjalnym pracodawcy, by żadne pytanie nie było dla ciebie zaskoczeniem.

Poszukiwania pracy najczęściej wymagają wiele czasu choćby na to, by przygotować odpowiednie CV i list motywacyjny – pamiętaj, że od tego może wiele zależeć. Odpowiednio przyłóż się do stworzenia tych dokumentów, zwłaszcza że czas na ich przygotowanie poświęcasz jednorazowo, a wykorzystujesz je wielokrotnie. Poszukując pracy, wykorzystuj swoje kontakty – pytaj bliskie osoby i znajomych, czy nie słyszeli o jakiejś wolnej posadzie. Na takiej pracy z polecenia zazwyczaj najlepiej się wychodzi.