Jak zachować się w podróży?

0
1607

Jeżeli tylko nie wybieramy się na wakacje w odludne miejsce, powinnyśmy stosować się do pewnych zasad dobrego wychowania. Większość z nas nie ma problemów z właściwym zachowaniem się w podróży, jednak zawsze warto mówić o kwestiach, które sprawią, że nasi współtowarzysze podróży będą czuli się dobrze w naszym towarzystwie.

Jak się zachować w podróży – praktyczne porady

Pamiętajmy, że nasze zachowanie w podróży powinno w dużej mierze zależeć od państwa, w którym jesteśmy. Jeżeli odwiedzamy miejsca odległe od naszego rodzimego kraju i zarazem odmienne kulturowo, dobrze jest przed wyjazdem zapoznać się z zasadami dobrego zachowania obowiązującego w danym rejonie. Unikniemy w ten sposób wpadek i spięć, które wiążą się z nieznajomością miejscowych zwyczajów. Przykładowo w niektórych krajach azjatyckich w dobrym tonie jest „głośne”” spożywanie posiłków. Wszelkie siorbanie i głośne przeżuwanie pokarmu jest jak najbardziej na miejscu. W ten sposób okazujemy szacunek naszemu gospodarzowi, pokazujemy również, że jedzenie nam smakuje. U nas jest to oznaką braku kultury i złego wychowania. Jedno zachowanie jest obarczone różnymi znaczeniami w zależności od kultury. Jeżeli jednak jesteśmy w obcym kraju powinnyśmy dostosować się do jego zwyczajów. Nie chcemy przecież nikogo urazić. Jeżeli podróżujemy po Polsce sprawa jest o wiele prostsza. Zasady dobrego zachowania nie powinny wydawać się nam szokujące.

Niezależnie od środków transportu, jakimi podróżujemy powinnyśmy przywitać się ze współpasażerami. Wystarczy zwykłe „dzień dobry” i zostaniemy odebrane jako osoby uprzejme i kulturalne (na Białorusi nie używa się tego typu zwrotów grzecznościowych). Kiedy podróżujemy pociągiem lub samolotem powinnyśmy być uprzejme, jednak nie narzucać się naszym współpasażerom. Jeżeli chcemy obok kogoś usiąść, koniecznie zapytajmy, czy dane miejsce jest wolne. Jeżeli chciałybyśmy otworzyć okno, spytajmy o zdanie osoby, które podróżują z nami. Być może ktoś jest chory i przeciąg mógłby mu zaszkodzić. Jeżeli podróżujemy z walizką, uważajmy gdzie ją stawiamy. Nie tarasujmy przejścia, starajmy się tak układać nasz bagaż, żeby inne osoby mogły swobodnie położyć swoje walizki obok naszych. Prawdziwą plagą jest w naszym kraju przepychanie się do wejścia do pociągu. Każdy chce zająć dobre miejsce, dlatego w takich chwilach zapominamy najczęściej o zasadach dobrego wychowania. Postarajmy się nad sobą popracować. Pierwszeństwo należy się przede wszystkim osobom niepełnosprawnym, kobietom w ciąży, osobom starszym, czy rodzinom z małymi dziećmi.

Grunt to takt i uprzejmość

Jeżeli podróżujemy ze współpasażerami, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby miło spędzić czas na rozmowie. Pamiętajmy jednak, że nie każdy może mieć ochotę na dłuższą konwersację. Nie narzucajmy się innym osobom. Jeżeli nasz współpasażer na wszelkie próby nawiązania rozmowy odpowiada zdawkowo, do tego unika kontaktu wzrokowego, prawdopodobnie oznacza to, że nie ma ochoty na rozmowę. W dobrym tonie jest uszanowanie jego decyzji. Pamiętajmy, że jeżeli będziemy szanowały innych i będziemy starały się być wobec nich uprzejme, prawdopodobnie otrzymamy to samo w zamian.