Jak wymieniać się ubraniami w internecie?

0
2582

Kiedy otwierasz szafę, widzisz całą masę ubrań, ale wciąż masz wrażenie, że nie masz czego założyć? Ten typowo kobiecy problem wcale nie jest aż tak paradoksalny. Kiedy wyjdziemy w jednej sukience na kilka dużych imprez albo zbyt wiele razy upierzemy swój ulubiony sweter, wkrótce okaże się, że mimo pełnej szafy zakupy staną się czystą koniecznością. Zmienia się wszystko: moda, nasze gusta i nasze sylwetki. Zamiast wyrzucać niepotrzebne rzeczy na śmietnik, wymień się nimi w internecie – zyskasz nowe, inspirujące ubrania bez żadnych dodatkowych kosztów!

Jak sprzedać albo wymienić ubrania przez internet?

1. Zrób porządek w szafie

Od tego trzeba zacząć. Wyjmij wszystkie ubrania i pogrupuj je w trzy stosy. Oddziel te rzeczy, które zamierzasz jeszcze nosić od tych, które nadają się tylko do śmieci. Trzecią grupę zadedykuj ciuchom, które nadają się na wymianę albo sprzedaż.

2. Zrób dobre zdjęcia

Wszystkie rzeczy, które skatalogowałaś jako te do wymiany, porządnie sfotografuj. Najlepiej zrób im zdjęcia na wieszakach, ale i na sobie. Wtedy inne użytkowniczki nabiorą do danego ubrania większego zaufania i będą miały lepszy ogląd na to, jak będą w nim wyglądać. Zadbaj o to, żeby fotografowane ubrania były wyprasowane i czyste – w końcu muszą się prezentować jak najkorzystniej! Nie przekłamuj jednak koloru ani faktury ubrań – zrób zdjęcia w dziennym świetle i w jak najlepszej rozdzielczości.

3. Wyceń i opisz ubranie

Jeśli chcesz się tylko wymienić, element wyceny odpada. Wiele portali oferuje jednak możliwość zarówno wymiany, jak i sprzedaży ciuchów. Określając wartość danego ubrania nie przesadzaj ani w jedną, ani w drugą stronę. Podejdź do sprawy uczciwie i ustal cenę na podstawie stanu i pierwotnego kosztu wystawianej rzeczy.

Każde ubranie opisz najdokładniej, jak tylko potrafisz. Uwzględnij informacje o kolorze i rozmiarze (w ogóle wymiarach: długości, szerokości, a w przypadku torebek także głębokości); załącz uwagi o materiale, warunkach prania i ewentualnych mankamentach. Nie pisz, że ubrałaś sukienkę dwa razy, jeśli widać, że jest już nieco sprana i rozciągnięta. Kłamstwo także w internecie ma krótkie nogi. Nie oszukuj i uprzedź inne użytkowniczki o wszystkim, o czym sama chciałabyś być uprzedzona.

4. Wrzuć ogłoszenie na stronę

Najpierw wybierz stronę, która będzie pośredniczyła w twoich transakcjach (listę przykładowych propozycji odnajdziesz poniżej), a później dodaj na nią swoje ogłoszenie. Załącz do niego przygotowane wcześniej zdjęcia i szczegółowy opis. Zadbaj o chwytliwy tytuł ogłoszenia. Nie chodzi tu o wykrzykniki i wielkie litery, ale o zabawną grę słowami albo jakieś oryginalne i pomysłowe hasło. Możesz też zachęcić inne kobiety jakimś gratisem, np. paskiem, apaszką czy kosmetykiem. Teraz wystarczy czekać na odzew!

5. Stwórz wishlistę

To dobry pomysł zwłaszcza wtedy, jeśli jesteś nastawiona na bezgotówkową wymianę ubrań. Po prostu sprecyzuj, czego sama poszukujesz. W tym celu stwórz na swoim profilu listę życzeń i uwzględnij w niej, czy chcesz wymienić się na spódnicę, żakiet, oryginalny szalik, czy może biżuterię. Wtedy unikniesz godzin wertowania innych ogłoszeń i przekopywania się przez wiadomości z nietrafionymi ofertami.

Na co zwracać uwagę wymieniając ciuchy w internecie?

1. Wybieraj tylko oferty ze zdjęciem. Jeśli załączona fotografia jest nie dość wyraźna, nie wahaj się poprosić użytkowniczki o więcej zdjęć. Jeśli autorka ogłoszenia nie dodaje żadnych fotografii, prawie na pewno ma coś do ukrycia. Chyba nie chcesz wymienić się na kota w worku?

2. Ta sama zasada dotyczy szczegółowego opisu. Portale umożliwiają kontakt z użytkowniczkami właśnie po to, żebyś nie wstydziła się z niego skorzystać. Rozwiewaj wszelkie, nawet najmniejsze wątpliwości.

3. Zanim przystąpisz do wymiany, weź do ręki metr i zapisz swoje uczciwe wymiary. Wtedy będziesz miała pewność, że upolowane ubranie będzie na tobie leżało jak ulał.

4. Nie wymieniaj się na używaną bieliznę, kapelusze i ozdoby do włosów. Także znoszone buty nie są za dobrym pomysłem – pamiętaj po podstawowych zasadach higieny!

5. Uważaj na drogie ubrania, zwłaszcza wtedy, jeśli płacisz za nie gotówką albo gdy oddajesz w zamian coś równie wartościowego. Torebkę od Prady lepiej ocenić wcześniej na żywo, niż użerać się później z jakąś tandetną podróbką. Przy okazji ciuchów od projektantów zachowaj szczególną ostrożność.

6. Jeśli wymieniasz się z osobą z innego miasta, ustalcie jasno warunki wysyłki. Najlepiej jeśli umówicie się na konkretny dzień i godzinę i wymienicie się numerami przesyłek. Niepisana zasada brzmi, że osoba z mniejszą ilością komentarzy wysyła swoje ubranie jako pierwsza.

Wymiana ubrań w internecie: przykładowe portale

Ze znalezieniem odpowiedniego miejsca w sieci nie będziesz miała żadnego problemu. Na polskim rynku funkcjonuje kilka serwisów internetowych, które umożliwiają bezpłatne wystawianie ubrań na wymianę albo na sprzedaż. Zorientuj się tylko, czy na wybranym przez ciebie portalu można wystawiać użytkownikom oceny i komentarze – wtedy bez problemu oddzielisz zwykłych oszustów od osób godnych zaufania.

Najpopularniejsze portale zajmujące się wymianą ubrań w internecie to Vinted i Szafa; wśród trochę mniej znanych (być może w wyniku słabszego designu) warto wymienić także Z szafy do szafy, Wymianki oraz iButik. Świetną opcją jest też zapisanie się do którejś z lokalnych grup na Facebooku. Takie stronki powstały w wielu miastach i umożliwiają prostą i szybką wymianę pomiędzy kobietami z tych samych okolic.