Jak usunąć plamy z soli na butach?

0
2574

Sól, którą posypuje się ulice i chodniki miast to istne fatum dla naszych butów. Potrafi je doszczętnie zniszczyć w ciągu jednego sezonu. Jak skutecznie usunąć plamy z soli na butach, które pojawić się mogą już po pierwszym zimowym spacerze?

Plamy z soli na butach – jak im zapobiegać?

Najważniejsza jest oczywiście profilaktyka, czyli zapobieganie osadzaniu się soli na butach. Nie zawsze jest ona w stu procentach skuteczna, ale z pewnością do pewnego stopnia ogranicza powstawanie plam z soli na butach. Najlepszym sposobem jest regularne natłuszczanie skóry butów przy pomocy specjalistycznych preparatów ochronnych i past do butów. Zaleca się dwukrotne pastowanie – po wyschnięciu i wchłonięciu pierwszej warstwy nakładamy drugą. Nienatłuszczana regularnie skóra ulega wysuszeniu, dlatego łatwiej tworzą się plamy z soli na butach, które tak trudno później usunąć.

Plamy z soli na butach – jak je usunąć?

Nie ma wątpliwości, że regularne „odżywianie” skóry butów, „wydłuża jej życie” i zmniejsza osadzanie się na niej różnorodnych zanieczyszczeń. A co zrobić, jeśli nasze obuwie już uległo zabrudzeniu? Jak skutecznie usunąć plamy z soli na butach? Można w tym celu zastosować jeden z dostępnych na rynku preparatów do usuwania soli. Poleca się stosowanie środków jak najlepszej jakości, które nie niszczą obuwia. Po wyczyszczeniu, skórę butów koniecznie trzeba natrzeć pastą konserwującą.

Plamy z soli na butach – domowe sposoby ich usuwania

Prócz profesjonalnych metod czyszczenia obuwia, plamy z soli na butach można spróbować usunąć domowym sposobem. Jednym z nich – polecanym już przez nasze prababki – jest czyszczenie butów wewnętrzną stroną skórki kilkudniowego, ale nie czerstwego chleba. Pieczywo bowiem cechuje się naturalną właściwością pochłaniania soli. Skórka chleba polecana jest szczególnie do czyszczenia butów zamszowych, dla których inne metody mogą być zabójcze. Plamy z soli na butach zamszowych możemy również usuwać przy pomocy gumki do zamszu (stosunkowo niewielkie zabrudzenia) lub szmatką zwilżoną w mleku. Wcześniej trzeba je koniecznie wysuszyć.

Niewielkie plamy z soli na butach możemy spróbować usunąć przy pomocy wody z cytryną lub wody z mydłem. Nie należy jednak przesadzać z ilością wody – plamy z soli przecieramy zwilżaną ściereczką albo gąbką. Niektórzy stosują też samą cytrynę i jej skórką przecierają zanieczyszczone miejsca. Za niezwykle skuteczne uważa się również czyszczenie wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Do silniejszym zabrudzeń poleca się wodę z octem, wymieszaną w proporcjach pół na pół. Środkiem tym można również usuwać plamy z soli na butach zamszowych (po zabiegu czyścimy je jeszcze profesjonalną szczoteczką do zamszu).

Po czyszczeniu buty należy dokładnie natłuścić środkiem ochronnym. Buty zamszowe należy spryskać sowicie impregnatem do zamszu, albo do wszystkich skór welurowych dobranym według klucza koloru skóry. Pamiętajmy tylko, by wcześniej je dokładnie wysuszyć. Po wypchaniu wnętrza gazetami lub papierowymi ręcznikami ustawiamy obuwie w ciepłym miejscu, ale oddalonym od kaloryfera, pieca lub innego źródła ciepła – postawione zbyt blisko ulegną przesuszeniu i ich wygląd na tym ucierpi.