Jak stworzyć i prowadzić własny blog?

0
1661

Prowadzenie własnego bloga stało się ostatnimi czasy bardzo modne. Może być nawet sposobem na zrobienie kariery. Przede wszystkim jednak blogowanie jest po prostu bardzo przyjemną odskocznią od codziennych obowiązków. Jak zatem stworzyć i prowadzić własnego bloga? Mamy dla was cztery proste rady.

Po pierwsze: jaki ma być temat bloga?

Prowadzić własny blog może każda z nas. I to właśnie jest w tej formie przekazu najwspanialsze. Nie trzeba przy tym ani dużych pieniędzy, ani rozległych kontaktów, ani tego wszystkiego, co potrzebne jest na przykład przy wydawaniu gazety. Oczywiście przydałoby się nieco umiejętności pisarskich i ciekawy pomysł na to, o czym będziemy pisać.

Tematem naszego bloga może być praktycznie wszystko: podróże, ulubiona rasa psów, sporty wodne, muzyka lat sześćdziesiątych, literatura francuska itd. Istnieją wszakże tematy, które wzbudzają największe zainteresowanie internautów, jak moda, styl życia i gotowanie. Wydaje się, że prowadzenie bloga na któryś z nich gwarantuje sukces w blogosferze. Zastanówmy się jednak, czy sensownym jest pisanie o gotowaniu, jeśli nawet wodę potrafimy przypalić?

Prawda jest taka, że na temat własnego bloga najlepiej wybrać coś, co jest naszą pasją. Co nas interesuje i o czym mamy pojęcie. Jeśli naprawdę kochamy gotować, znamy wiele przepisów na potrawy, w tym sporo własnych, tworzenie bloga kulinarnego będzie przychodziło nam łatwo. O wiele łatwiej aniżeli na przykład publikowanie postów o kotach, o których wiemy tylko tyle, że mają wąsy i piją mleko.

Po drugie: jaki ma być tytuł bloga?

Jeśli mamy już pomysł na to, o czym pragniemy pisać na naszym blogu, musimy pomyśleć nad jego tytułem, który znajdzie się też w jego adresie. Wydaje się to proste, ale wcale nie jest. Dobry tytuł to taki, który jak najbardziej kojarzy się z tematem bloga, a zatem na przykład „ciasta francuskie” jest idealnym tytułem dla bloga o ciastach francuskich.

Bardzo prawdopodobnym jest jednak, iż istnieje już strona „ciasta francuskie”. Jeśli rzeczywiście tak jest, poszukajmy innych możliwości, na przykład „francuskie wypieki”. Jak sprawdzić, czy istnieje już blog o wymyślonym przez nas tytule? Bardzo prosto. Wystarczy ten tytuł wpisać w okienko wyszukiwarki internetowej i wcisnąć „enter”.

Po trzecie: gdzie założyć bloga?

Kolejnym etapem zakładania własnego bloga będzie rozważenie, gdzie go założyć czyli wybranie serwera. Serwer to nic innego, jak duży komputer, cały czas włączony, na dysku którego będzie zapisany nasz blog. Możemy tu wybierać między serwerami płatnymi i darmowymi. Blog założony na płatnym serwerze wygląda bardziej profesjonalnie, ale aby sprawdzić swe siły w blogowaniu, możemy równie dobrze zacząć od serwera darmowego. Darmowy serwerów, z których usług możemy skorzystać jest wiele.

Po czwarte: jak pisać posty?

Blog mamy już założony, możemy przejść do pisania i publikowania postów. Jeśli mamy do tego wrodzony dryg, wszystko powinno pójść ławo. Warto jednak przestrzegać pewnych zasad. Najważniejsza z nich brzmi: nie kopiować czyichś tekstów, posty muszą być oryginalne! Z dwóch powodów. Po pierwsze, każdy artykuł objęty jest prawem autorskim, a po drugie, wyszukiwarki internetowe nie promują plagiatów.

Każdy post powinien mieć prosty tytuł, który jasno informuje o jego treści. Przykładowo, jeśli będziemy pisać o zastosowaniu świeć zapachowych, najlepiej nadać naszemu artykułowi tytuł „Zastosowanie świec zapachowych”, choć może to nie brzmi zbyt ciekawie. Treść powinna być podzielona na akapity i podrozdziały – niech to nie będzie wielka zbitka słów, która odstrasza czytelników. Nie zapomnijmy też o ciekawych ilustracjach do tekstu.