Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

0
1669

Wydawać by się mogło, że gdy wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, najistotniejszym jej elementem jest odpowiedni przygotowanie merytoryczne oraz „spodobanie” się pod względem charakteru osobie rekrutującej. Tymczasem nie mniej ważny, a często pomijany jest również odpowiedni strój – rozmowa kwalifikacyjna bazuje bowiem również na pierwszym wrażeniu, które przedstawiciel firmy odniesie po spojrzeniu na nas. I choć panowie również mogą mieć sobie sporo do zarzucenia, to jednak więcej pomyłek w zakresie nieprawidłowego stroju na rozmowę kwalifikacyjna popełnić mogą kobiety. Jakie są więc zasady wyglądu, czy zawsze trzeba być ubranym elegancko i dlaczego istotne jest to, jak wyglądamy?

Pierwsze wrażenie

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie – z pewnością ta maksyma jest dość aktualna również, jeśli chodzi o rozmowy kwalifikacyjne. Jeśli wywrzemy na naszym rozmówcy złe pierwsze wrażenie, to nawet pomimo doskonałych kompetencji przegramy z osobą, która jest może mniej doświadczona, ale robi lepsze wrażenie na pierwszy rzut oka. Z tego powodu musimy zawsze zadbać o to, aby wyglądać odpowiednio do firmy, warunków oraz stanowiska, na które chcemy rekrutować. Oznacza to, że powinniśmy zapoznać się ze specyfiką naszego stanowiska pracy, a następnie ubrać się tak, jak będzie to od nas wymagane w razie, gdybyśmy zdobyli to stanowisko. Czasami rekruterzy sami w informacjach o zaproszeniu na rozmowę zaznaczają, jaki strój obowiązuje – często jednak pomijają to milczeniem jako że to świetny test, który sprawdza zaangażowanie kandydatki w starania o pracę na danym stanowisku.

Bezpieczne zestawy

Najlepszy strój na rozmowę kwalifikacyjną to strój biznesowy, zwłaszcza jeśli chcemy szukać pracy w firmach, które cieszą się na rynku poważaniem. Oczywiście, warto również dostosować strój do miejsca pracy – inaczej będziemy ubierać się na rozmowę do banku, gdzie będziemy pracować z klientem, inaczej na rozmowę o stanowisko wewnętrznego specjalisty ds. informatyki, a jeszcze inaczej, gdy będziemy ubiegać się o zyskanie zatrudnienia w salonie tatuażu. W większości miejsc, w których pracujemy z klientem w warunkach biurowych, najbezpieczniejszy będzie prosty zestaw spódnicy oraz eleganckiej bluzki i żakietu bądź eleganckich spodni, bluzki i ciemnego swetra. Taki strój utrzymany powinien być raczej w ciemnych, stonowanych barwach bez żadnych dodatkowych ozdób, aczkolwiek koszulę warto zakupić jasną – jednak mało krzykliwą. Do takiego stroju zawsze dobieramy buty na niewielkim obcasie.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, jeśli wybieramy formalny strój na rozmowę kwalifikacyjną, musimy pamiętać o pewnych istotnych szczegółach – to one bowiem mówią o nas najwięcej. Ubrania należy zawsze wyprasować i zakładać czyste oraz świeże. Buty dobrze jest wcześniej wyczyścić, a jeśli na dworze jest kiepska pogoda – przetrzeć wilgotnymi chusteczkami przed wejściem na rozmowę. Strój powinien być schludny, ale i skromny; to oznacza, że choć ma być dopasowany do sylwetki, to nie powinien eksponować zbyt wiele. Istotne jest, aby nie uwydatniał piersi, nie eksponował ramion czy brzucha, spódnica powinna sięgać przynajmniej do kolan w pozycji stojącej. Lepiej stawiać na klasyczne, stonowane kolory. Buty zawsze powinny mieć niewielki obcas, a także muszą mieć zakryte palce i pięty. Należy nałożyć do nich również rajstopy albo pończochy – nawet latem!

Na koniec kilka rzeczy, których należy unikać, jeśli chodzi o strój na rozmowę kwalifikacyjną. Przede wszystkim, prócz wspominanych wyżej spraw, należy ujarzmić włosy – długie warto związać, krótsze ułożyć w prostą fryzurę. Dłonie powinny być zadbane, ale nie eksponować jaskrawego lakieru na bardzo długich paznokciach. Makijaż powinien być stonowany. Warto nie przesadzać z perfumami oraz ilością biżuterii – niepotrzebnie odciąga to uwagę od rzeczywistych kompetencji.