Jak rozwiązać problem nietrafionych prezentów?

0
1557

Z prezentami często bywa tak, że nie zawsze otrzymujemy to, co byśmy chciały. Co robić w takich sytuacjach? Czy powinnyśmy gromadzić wszystkie otrzymane prezenty, żeby nie urazić osób, które nas obdarowały? Czy też może powinnyśmy się nietrafionych podarków jak najszybciej pozbyć?

Nietrafione prezenty – co z nimi zrobić?

Problemy z nietrafionymi prezentami zaczynają się w momencie, kiedy osoba, która nas obdarowuje nie uzgadnia z nami tego faktu. W ciągu roku takich prezentów dostajemy zazwyczaj sporo. Okazjami są nasze urodziny, imieniny, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dzień Matki i wiele innych. Jeżeli zdecydowałybyśmy się na przechowywanie wszystkich przedmiotów, które otrzymałyśmy w prezencie, szybko zagraciłybyśmy nasz dom. Jeżeli cenimy sobie porządek, powinnyśmy pozbyć się niepotrzebnych nam rzeczy. W kwestii przedmiotów, które znajdują się w naszym mieszkaniu, liczy się przede wszystkim nasz komfort. Nie warto jest dopuszczać do sytuacji, kiedy w naszym domu znajduje się tyle przedmiotów, że nie jesteśmy w stanie niczego znaleźć. Powinnyśmy zdać sobie sprawę, że rzeczy, które nie są nam do niczego potrzebne, mogą jeszcze znaleźć zastosowanie. Ktoś inny może zrobić z nich lepszy użytek.

Jest wiele sposobów na zagospodarowanie niechcianych prezentów. Najprostszym jest po prostu obdarowanie nimi kogoś. Zapytajmy naszych przyjaciółek i znajomych, czy nie przydałaby się im dana rzecz. Jeżeli znajdziemy chętną osobę, możemy jej po prostu oddać nasz nietrafiony prezent. W wielu wypadkach możemy się liczyć z wzajemnością. Kiedy nasza przyjaciółka otrzyma w prezencie bluzkę, która jej nie odpowiada, za to dla nas jest idealna, same chętnie przyjmiemy taki nietrafiony prezent. Jeżeli otrzymałyśmy rzeczy bardzo wartościowe, które jednak się nam nie przydadzą – w naszej kuchni może zabraknąć miejsca na dwa roboty kuchenne czy dwie mikrofalówki – możemy zdecydować się na ich sprzedaż. Jeżeli są nowe, w idealnym stanie, możemy wystawić je na jednym z portali aukcyjnych. Pieniądze, które uzyskamy ze sprzedaży możemy przeznaczyć na rzeczy, które znajdą u nas realne zastosowanie. Podobnie wygląda sprawa, jeżeli dostałyśmy w prezencie ubrania. Również możemy je sprzedać, jednak ich zbycie prawdopodobnie będzie nieco trudniejsze niż sprzedaż sprzętu AGD. Jeżeli nie chcemy sprzedawać ubrań, a nikt z naszych znajomych ich nie potrzebuje, możemy zdecydować się na oddanie ich do punktu zbiórki odzieży. My pozbędziemy się niechcianych ubrań, które zalegałyby w naszej szafie, ktoś inny będzie się nimi bardzo cieszył.

Nietrafione prezenty – jak powinnyśmy się zachować?

Jeżeli otrzymujemy prezent, koniecznie powinnyśmy za niego podziękować. Niezależnie czy jesteśmy z niego zadowolone, czy nie. Jeżeli chcemy uniknąć sytuacji, w której otrzymujemy podarunki, dla których nie możemy znaleźć zastosowania, warto jest porozmawiać z osobami, które nas obdarowują. Jeżeli ktoś bliski pyta nas, co chciałybyśmy dostać na urodziny, odpowiedzmy szczerze, jaki podarunek sprawiłby nam radość. W sytuacji, kiedy nie podamy innym konkretnych wskazówek, nie możemy oczekiwać, że trafią w nasze potrzeby i upodobania. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach, kiedy wiemy, że otrzymamy dużą ilość prezentów. Takim momentem jest niewątpliwie ślub. Wiele par decyduje się sporządzić listę prezentów, które byłyby im przydatne. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Niektórzy decydują się na sporządzenie takiej listy w formie witryny internetowej. W przypadku, kiedy któryś z zaproszonych gości zdecyduje się na zakup określonego prezentu, po prostu odhacza go z listy. W ten sposób para młoda unika sytuacji, w której otrzymałaby wiele podobnych upominków. Cztery odkurzacze, czy dziesięć kompletów sztućców to zapewne za dużo jak na jedno gospodarstwo domowe.

Jeżeli pozbywamy się niechcianego prezentu, nie powinnyśmy mieć szczególnych wyrzutów sumienia. Unikajmy jednak mówienia osobie, która nas obdarowała, co zrobiłyśmy z prezentem, który od niej otrzymałyśmy. Postarajmy się nie poruszać tego tematu.