Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

0
1750

Wypalenie zawodowe może zdarzyć się każdemu pracownikowi. Jego symptomy niekiedy ciężko rozpoznać i mało kto potrafi się przyznać, że wypalił się zawodowo. Zwykle tłumaczymy to gorszym okresem, zmęczeniem, przepracowaniem. Sądzimy, że to sytuacja chwilowa. Sprawdź, czym jest wypalenie zawodowe i jak sobie z nim radzić.

1. Co to jest wypalenie zawodowe i czym się objawia?

Wypalenie zawodowe przychodzi wtedy, gdy pracownik nie odczuwa satysfakcji z wykonywanej pracy. Zwykle nie widzi sensu w pełnionych przez siebie obowiązkach, nie ma siły na angażowanie się w działania zawodowe, męczą go kontakty ze współpracownikami i klientami. Do innych objawów wypalenia zawodowego należą:
– chroniczny stres,
– stale towarzyszące poddenerwowanie i irytacja,
– wyczerpanie fizyczne: bóle mięśni, stawów, bóle głowy, a nawet silne migreny, bóle brzucha, choroby układu trawiennego, obniżenie odporności, częste przeziębienia,
– wyczerpanie psychiczne: bezsenność, poczucie braku sił do pracy, brak energii, niechęć do wykonywania obowiązków zawodowych.

2. Przyczyny wypalenia zawodowego

Do wypalenia zawodowego dochodzi najczęściej wtedy, gdy brak jest równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czasem jest to wybór pracownika, który z premedytacją bierze na siebie wiele obowiązków, chętnie zostaje po godzinach i wciąż szuka nowych wyzwań. Nierzadko to pracodawca zaburza tę równowagę, angażując pracownika po godzinach pracy i dzwoniąc do niego ze sprawami służbowymi w godzinach wieczornych.

Kolejną przyczyną może być nieadekwatność zapłaty do wykonywanych obowiązków i powierzonej odpowiedzialności. Gdy pracownik ma poczucie, że zasługuje na dużo większe docenienie – zarówno finansowe jak i pozafinansowe – a pracodawca tego nie zauważa albo odmawia temu słuszności, to droga do wypalenia zawodowego jest bardzo krótka.
Do wypalenia zawodowego może bardzo łatwo dojść, gdy pracownik pracuje pod dużą presją, w stresie i spoczywa na nim bardzo duża odpowiedzialność. Łatwo wtedy o wyczerpanie, irytację i brak satysfakcji z wykonywanych zadań.

3. Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Przede wszystkim należy się zastanowić, czy aktualne miejsce pracy jest tym, w którym chcemy spędzić następne lata. Warto pomyśleć, czy chcemy iść tą ścieżką zawodową, czy wybrana branża nadal nam odpowiada i czy spełniamy się w swoim zawodzie. Trzeba pamiętać, że wypalenie zawodowe nie musi wiązać się z zupełną zmianą środowiska zawodowego, włącznie z uczeniem się nowego zawodu. Czasem wystarczy mała zmiana, odpoczynek, przeanalizowanie listy priorytetów, wprowadzanie niewielkich ulepszeń, bez konieczności szukania szczęścia w innej branży.

W zależności od sytuacji życiowej pragniemy czegoś innego i jest to zupełnie naturalne. Często po okresie szybkiej kariery, intensywnego rozwoju i ambitnych zadań potrzebujemy spokojniejszej pracy, nawet kosztem mniej ambitnych zadań. W pewnym momencie może nam bardziej zależeć na tym, aby wychodzić z firmy codziennie o 16 niż na pracy z prestiżowymi klientami. Trzeba tylko otwarcie przyznać się do tego, zaakceptować i dążyć do takiej zmiany, jaka nas uszczęśliwi.
Niezależnie od zadań, zawodu i szczebla kariery, zawsze warto pracować nad asertywnością, bo jej brak jest częstym powodem wypalenia zawodowego.

4. Co może zrobić pracodawca, aby zapobiec wypaleniu zawodowemu pracowników?

Pracownicy wypaleni zawodowo to też w pewien sposób klęska pracodawcy, bo oznacza, że nie potrafił im stworzyć odpowiednich warunków do pracy. Trzeba pamiętać, że szef może, a nawet powinien zrobić bardzo wiele, aby zapobiec wypaleniu zawodowemu swoich pracowników. Przede wszystkim powinien zadbać o dopasowanie pracownika do odpowiedniego stanowiska pracy i powierzenie mu takich zadań, które będą dla niego najbardziej odpowiednie. Ważna jest też kultura organizacyjna w firmie. To, jaka atmosfera panuje, czy jest wzajemne poszanowanie, czy nie ma tzw. wyścigu szczurów, ma ogromny wpływ na zaangażowanie pracowników.
Z wypaleniem zawodowym można wygrać, ważne tylko, aby w porę je zauważyć i ich nie bagatelizować. Czasem paradoksalnie może nawet wprowadzić w nasze życie wiele dobrego i pozwoli znaleźć taką pracę, w jakiej będzie komfortowo.