Fundamenty prawdziwej przyjaźni

0
1510

Prawdziwa przyjaźń to dla wielu z nas jedna z największych życiowych wartości. Nawiązanie i utrzymanie takiej relacji wymaga zaangażowania z obu stron. Chociaż historia każdej przyjaźni jest inna, to można wskazać podstawy, na których zawsze opiera się taka relacja.

Zaufanie

Większość ludzi na pytanie o to, co jest najważniejsze w przyjaźni, bez wahania wskazuje na zaufanie. Jeżeli chcemy się z kimś zaprzyjaźnić, to musimy przede wszystkim zdobyć jego zaufanie. Prawdziwi przyjaciele bez obaw dzielą się ze sobą swoimi największymi sekretami, ponieważ mają całkowitą pewność, że druga strona nigdy ich nie zdradzi. W tym miejscu warto zadbać sobie pytanie dotyczące tego, w jaki sposób zbudować zaufanie. Zaufanie zazwyczaj opiera się na doświadczeniach w relacji z drugim człowiekiem, na jego postawie w różnych sytuacjach i uczciwości. Niektórzy ludzie łatwo obdarzają zaufaniem innych, natomiast pozostałym zajmuje to więcej czasu. Należy jednak pamiętać o tym, że odbudowanie zaufania jest znacznie trudniejsze, a czasem okazuje się nawet niemożliwe. Jeżeli ktoś obdarzył nas zaufaniem, to musimy mieć świadomość odpowiedzialności, jaka się z tym wiąże.

Akceptacja

Kolejny niezbędny element przyjaźni to akceptacja. Każdy człowiek jest inny. Różnimy się między sobą na przykład przekonaniami religijnymi i politycznymi, charakterem, preferencjami odnośnie do sposobów spędzania wolnego czasu oraz zainteresowaniami. Mamy różne gusta, marzenia i plany na przyszłość. Osoby, które nie są w stanie w pełni zaakceptować takich różnic, nie mają szansy na prawdziwą przyjaźń. Przyjaciel nie jest od wygłaszania religijnych kazań, przekonywania do swoich poglądów, namawiania do wyboru innego zawodu czy zmiany sposobu ubierania. Podobnie jak w miłości, musimy zaakceptować drugą osobę taką, jaką jest, a nie oczekiwać, że dostosuje się do naszych oczekiwań. Dobrą informacją jest to, że nie brakuje przyjaźni, w których dwie osoby bardzo się od siebie różnią.

Wsparcie

Zadaniem przyjaciela nie jest próba zmiany drugiej osoby, lecz wspieranie jej. Nie ma tutaj miejsca na niezdrową rywalizację i chęć bycia lepszym. Wsparcie polega nie tylko na kibicowaniu i zachęcaniu do realizacji życiowych planów i marzeń, lecz także byciu blisko w sytuacji, kiedy przyjaciel przeżywa problemy. To właśnie do przyjaciela lub przyjaciółki zwracamy się po zerwaniu z partnerem, kłótni rodzinnej albo konflikcie z szefem. Przyjaciel, nawet jeżeli nie jest w stanie wskazać sposobów na rozwiązanie problemu, to swoją obecnością redukuje cierpienie i złość. Nie bez powodu mówi się, że prawdziwa przyjaźń jest jednym z naturalnych leków na depresję. Oczywiście, prawdziwa przyjaźń polega na wspieraniu się nawzajem. Nie można zatem oczekiwać, że jedna strona za każdym razem będzie gotowa do pomocy, jeżeli druga nie znajduje chwili czasu dla przeżywającego trudne chwile przyjaciela.

Zazwyczaj potrzeba dużo czasu, aby pomiędzy dwiema osobami nawiązała się przyjaźń. Prawdziwa jest w stanie przetrwać do końca życia i czyni je szczęśliwszym, dlatego warto starać się o to, by nigdy nie zabrakło nam osób, które możemy nazwać prawdziwymi przyjaciółmi.