Co zrobić, żeby lepiej poczuć się w pracy?

0
1646

Dobre samopoczucie w pracy jest bardzo ważne, dzięki niemu z chęcią przystępujesz do działania i nie czujesz się ciągle zmęczona oraz zestresowana. Co zrobić, żeby zawsze dobrze czuć się w pracy?

Porozmawiaj z szefem!

Wiele problemów w miejscu pracy wypływa z nieporozumień na linii szef-pracownik. Szefowie bywają różni, czasami po prostu nie potrafią komunikować się ze swoimi podwładnymi w odpowiedni sposób, co sprzyja powstawania nieprzyjemnych sytuacji. Dobre relacje z osobą, która stoi wyżej nad tobą w hierarchii to lepsze samopoczucie. Takie rozmowy bywają trudne i poruszają często kwestie związane z wysokością pensji czy środowiskiem pracy, ale na pewno warto zebrać się w sobie i zdecydować na taki krok! Szczera rozmowa, przedstawienie swojego punktu widzenia, wytłumaczenie sobie spornych kwestii i znalezienie wspólnego rozwiązania problemów na pewno sprawi, że twoje samopoczucie się podniesie i pozbędziesz się stresu.

Przygotuj plan działania na kolejny dzień

Ostatnie minuty pracy potrafią się bardzo dłużyć, a ty myślisz tylko o tym, żeby jak najszybciej pójść do domu i odpocząć! Oczekując na opuszczenie stanowiska pracy, często zostawiamy mniejszy lub większy nieporządek, który przywita nas kolejnego dnia. Chociaż niektóre osoby czują się lepiej, kiedy są otoczone chaosem, to zdecydowana większość kobiet lubi otaczać się porządkiem. Ostatnie minuty w pracy poświęć więc na uporządkowanie zaległych spraw, a także na przygotowanie planu działania na kolejny dzień. Krótka lista, w której zapiszesz punkt po punkcie, co musisz zrobić jutro, pomoże obniżyć poziom stresu.

Odpowiedni kolor w miejscu pracy

Wpływ kolorów na życie człowieka jest potwierdzony licznymi badaniami, a nieodpowiednia kolorystyka w miejscu pracy sprawia, że przebywamy tam niechętnie i szybciej się rozpraszamy. Wpływ barw na samopoczucie człowieka w pracy jest jednak często niedoceniany przez szefów, więc warto we własnym zakresie otoczyć się odpowiednimi barwami. W biurach doskonale sprawdzają się wszelkie odcienie koloru żółtego – wzmacnia on system nerwowy, pobudza pracę mózgu i wpływa na szybsze podejmowanie decyzji.

Znajdź czas na relaks

Ból brzucha, migrena, problemy z koncentracją – to często objawy pracy w stresie. Znalezienie chwili na relaks pomaga się wyciszyć i zregenerować siły, znacznie poprawiając samopoczucie. Jeżeli akurat masz przerwę na śniadanie, to nie jedz na stanowisku pracy, próbując w międzyczasie dokończyć powierzone ci zadania. Kilka minut cię nie zbawi, a zjedzenie w spokoju pomoże obniżyć poziom stresu. Wykorzystaj maksymalnie wolny czas, a na pewno po powrocie do pracy zauważysz sporą różnicę.

Od czasu do czasu wykonuj proste ćwiczenia – przeciąganie się, ćwiczenia palców czy kręcenie głową zajmują dosłownie chwilę, ale pomagają zachować trzeźwość umysłu. Szybką poprawę samopoczucia daje także stosowanie olejków eterycznych, które można palić w specjalnych kominkach, albo wlać do nawilżacza powietrza lub niewielkiego naczynia, które postawisz blisko siebie. Doskonały wpływ na samopoczucie wykazuje olejek lawendowy, jaśminowy, rozmarynowy i z trawy cytrynowej.

Dobre samopoczucie w pracy to także lepsze wyniki! Jeżeli mimo wszystko nie czujesz się szczęśliwa na swoim stanowisku, to najwyższy czas rozpocząć poszukiwanie innego miejsca pracy. Zmiana czasami okazuje się konieczna, kiedy na złe samopoczucie wpływają współpracownicy lub zakres obowiązków.