Co robić, żeby przyjaźń była trwała?

0
1956

Mówi się, że prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko. Warto jednak pamiętać o tym, że trwałość przyjaźni uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy o nią dbamy. Jak pielęgnować więzi z przyjaciółmi, aby były trwałe? Należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Czas

Niezależnie od tego, czy chodzi o męską, czy o damską przyjaźń, najważniejszy jest czas. Nie bez powodu mówi się, że czas to najcenniejsze, co można ofiarować drugiemu człowiekowi. Mogłoby się wydawać, że jeżeli ludziom na sobie zależy, to chętnie razem przebywają. Jednak to właśnie brak czasu stanowi najczęstszą przyczynę zerwania kontaktów. Często dzieje się tak w przypadku przyjaźni nawiązanych w szkole lub na studiach. Kiedy kończy się wspólna edukacja, każdy idzie we własną stroną. Nowe obowiązki i znajomości pochłaniają wiele czasu, dlatego przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Sytuacja pogarsza się, gdy jeden z przyjaciół kilkakrotnie wychodzi z inicjatywą spotkania, ale w odpowiedzi ciągle słyszy odmowy. Niestety zdarza się, że człowiek uświadamia sobie, że zaniedbał przyjaźń wtedy, gdy jest za późno, żeby ją uratować.

Zaufanie

Drugi bardzo ważny element przyjaźni to zaufanie. Niestety, jeżeli raz stracimy czyjeś zaufanie, to odzyskanie go jest bardzo trudne, a niekiedy nawet niemożliwe. To, co zostało powiedziane pomiędzy dwójką ufających sobie ludzi, powinno pozostać między nimi. Jeżeli przyjaciółka zdecyduje się zwierzyć nam ze swoich problemów, to nie mamy prawa opowiadać o nich drugiej przyjaciółce albo swojemu partnerowi, niezależnie od tego, jak bardzo im ufamy. Warto pamiętać, że zaufanie można zawieść nawet wtedy, gdy jest się przekonanym, że działa się dobrej intencji. Nie można zatem okłamywać przyjaciela zakładając, że robi się to dla jego dobra.

Akceptacja

Prawdziwa przyjaźń oznacza akceptację drugiej osoby. Przyjaciel nie jest od tego, by wychowywać i przekonywać do swoich poglądów. Najtrwalsze przyjaźnie łączą ludzi, którzy potrafią akceptować inność drugiego człowieka. W tym przypadku także można powołać się na przykład przyjaźni nawiązywanych w latach szkolnych. Nie sposób zaprzeczyć temu, że z upływem lat każdy człowiek trochę się zmienia. Może się zdarzyć, że dwójka zaprzyjaźnionych nastolatków, którzy kiedyś mieli podobne zainteresowania i plany na życie, zaczyna podążać różnymi ścieżkami. Mimo to przyjaźń może trwać nadal, jeżeli każda ze stron zaakceptuje wybory drugiej osoby. W takiej sytuacji warto uświadomić sobie, że nie jest się najmądrzejszą osobą na świecie, która zna jedyną skuteczną receptę na szczęście. Granica między mądrością a przemądrzałością bywa cienka, a mylenie tych dwóch pojęć może skutkować utratą przyjaciela.

Popularne powiedzenie mówi, że przyjaźń, która się kończy, tak naprawdę nigdy się nie zaczęła. Dyskutowanie na temat słuszności tych słów nie ma sensu. Jeżeli zdarzyło nam się stracić kontakt z osobą, którą uważaliśmy za przyjaciela, to należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, co do tego doprowadziło. Dzięki temu można spróbować odbudować przyjaźń albo przynajmniej uniknąć utraty kolejnego przyjaciela.