Bezpieczne zakupy w dyskoncie

0
2665

Zakupy w dyskontach kojarzą się przede wszystkim z szerokim wyborem produktów i długimi kolejkami do kas. Jest to także miejsce, w którym można kupić taniej. Są oczywiście osoby, które jakość produktów mierzą przede wszystkim ceną, w rzeczywistości jest to jednak błędny sposób myślenia, bardzo często tańsze, kupowane w dyskontach produkty odznaczają się doskonałą jakością. 

Konsumenci w dyskontach

Praktycznie każdy człowiek co najmniej kilka razy w miesiącu robi zakupy w dyskoncie. W dużej mierze fakt ten wynika z tego, że jest to miejsce, w którym znajdziemy wszystko, począwszy od produktów spożywczych, poprzez chemię, a na odzieży i obuwiu skończywszy.
W każdym dyskoncie możemy zaobserwować szeroką gamę produktów. Wiele produktów różni się ceną, co daje klientowi szeroko rozumianą możliwość wyboru. Wbrew pozorom tańsze rozwiązania niekoniecznie muszą być gorszej jakości, niemniej jednak, aby to stwierdzić, należy co najmniej szczegółowo czytać ulotki informacyjne.

Ogólnie rzecz ujmując, konsumenci, którzy dokonują zakupów w dyskontach, dzielą się na trzy podstawowe grupy:
– tych, którzy kupują tanie produkty ze względu na to, że są tanie;
– tych, którzy wierzą, że droższe produkty są lepsze i wybierają wyłącznie rozwiązania markowe;
– tych, którzy wnikliwie czytają etykiety, zwracają uwagę na skład produktu i świadomie wybierają najlepszą alternatywę, bez względu na to, czy jest to produkt droższy, czy też tańszy.

Jak oszczędzić podczas codziennych zakupów?

Dokonując zakupów w dyskontach, można kupować tanio i dobrze. Wystarczy zwracać uwagę na skład i faktyczną jakość produktów.
Zaoszczędzić można m.in. na nabiale. Produkty dyskontowe w wielu przypadkach posiadają znacznie lepszy skład niż rozwiązania markowe, dlatego też śmiało można wybrać tańszy produkt, zyskując przy tym doskonałą jakość.

Podobnie rzecz wygląda w kwestii makaronów, kasz czy ryżu. W wielu przypadkach jakość jest ta sama, a różnica w cenie dość znaczna. Godne polecenia wśród produktów dyskontowych są także warzywa konserwowe, sery, pomidory, zdrowa żywność, niektóre alkohole oraz woda mineralna.
W przypadku większości produktów markowych wysoka cena wcale nie wiąże się z jakością, raczej jest to efekt reklamy. Zamiast przepłacać, lepiej kupić produkt nie markowy, tańszy i lepszy jakościowo.

Oczywiście są tez rozwiązania, których zdecydowanie nie warto kupować, przede wszystkim ze względu na niską jakość. Z całą pewnością nie zaoszczędzisz na dyskontowej kawie, herbacie, sokach, pesto, ketchupie, wędlinach, dżemach, konfiturach oraz piwie.
Są to produkty, w których przypadku lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że spełnią one nasze oczekiwania pod względem jakości. Co prawda producenci zapewniają, że są to produkty produkowane z najwyższej jakości składników, jednakże każdy, kto choć raz próbował dyskontową kawę czy herbatę – wie doskonale, że daleko jej do oryginału, nawet jeśli mamy na myśli kawę parzoną w ekspresie.

W praktyce oznacza to, że zakupy w dyskoncie powinny być przede wszystkim przemyślane. Warto szczegółowo czytać etykiety, a jeśli informacje okażą się niewystarczające, skonsultować własne wątpliwości z zaufaną przyjaciółką lub przekonać się na własnej skórze, czy warto oszczędzać na konkretnym produkcie.