Baby shower, czy rodzime pępkowe?

0
1597

Świeżo upieczeni rodzice zgodnie z tradycją organizują przyjęcie dla najbliższej rodziny i przyjaciół, czyli tzw. pępkowe. Ogólnie rzecz ujmując, jest to „opijanie” malucha, czyli wznoszenie toastów za jego zdrowie, rozwój, inteligencję itd. W ostatnim czasie pępkowe zaczęło odchodzić jednak do lamusa, ustępując miejsca baby shower – imprezie o anglosaskim rodowodzie, oznaczającej dosłownie deszcz prezentów dla dziecka, które otrzymuje jego mama. Zasadniczą różnicą jest to, że baby shower organizowane jest przed narodzinami dziecka.

Pępkowe – aby tradycji stało się zadość

Pępkowe to przede wszystkim impreza w męskim gronie. Zmęczona porodem matka rzadko ma siłę, by uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciu. Ojcowie bawią się natomiast doskonale. Radość i duma z powodu narodzin dziecka jest zazwyczaj dzielona z przyjaciółmi w towarzystwie niezliczonej ilości alkoholu. W dużej mierze jest to zasługa staropolskiego powiedzenia „dziecko nie opite – dziecko chorowite”, które mimo upływu czasu wciąż funkcjonuje w naszym społeczeństwie.
Pępkowe zazwyczaj organizowane jest w dniu narodzin dziecka, dlatego też trudno oczekiwać, że zmęczona porodem matka będzie uczestniczyć w imprezie.

Wiele kobiet buntuje się przeciwko tego typu imprezom, twierdząc, że matki najbardziej zasługują na świętowanie, gdyż to one przez dziewięć miesięcy znoszą ciążę, a potem rodzą, nierzadko w bólach.
Alternatywą dla staropolskiego pępkowego jest wspomniane baby shower – impreza, podczas której króluje matka i jej nienarodzone dziecko.

Baby shower jako alternatywa pępkowego

Coraz więcej Polaków, zwłaszcza żyjących poza krajem, decyduje się na anglosaskie baby shower, co dosłownie oznacza deszcz prezentów dla nienarodzonego dziecka, którymi zostaje obdarowana przyszła mama. W przeciwieństwie do pępkowego baby shower ma przede wszystkim babski charakter, gdyż jest imprezą dla mamy i jej znajomych.
Ciężarna lub jej najbliższa przyjaciółka przygotowuje przyjęcie powitalne, na którym wszyscy doskonale się bawią. Jest to doskonały sposób, by skompletować wyprawkę, tym bardziej jeśli przyszła mama przygotuje odpowiednią „listę życzeń”, czyli prezentów, jakie chciałaby otrzymać dla malucha.

Z całą pewnością jest to rozwiązanie korzystniejsze dla przyszłych rodziców – zamiast wydatku, można zyskać sporo akcesoriów dla malucha.
Warto podkreślić, że baby shower cieszy się sporym zainteresowaniem w wielu krajach, niemniej jednak istnieją także alternatywne sposoby witania nowego obywatela – we Włoszech narodziny dziecka ogłasza się poprzez zawieszenie na drzwiach wejściowych różowej lub niebieskiej kokardy, w Holandii do rodziny i znajomych wysyłane są kartki z informacją o narodzinach dziecka.

Niepodważalny jest fakt, iż narodziny dziecka na całym świecie są ogłaszane w szczególnie radosny sposób. Bez względu na to, czy jest to rodzime pępkowe, baby shower, czy inna alternatywa, ważne jest to, by poinformować rodzinę i znajomych o pojawieniu się na świecie małego człowieka. Bez wątpienia jest to doskonały sposób, by bawić się i świętować, nawet gdy główny bohater lub bohaterka błogo śpi.