5 dowodów, że twój partner jest dżentelmenem

0
1550

„Gdzie ci mężczyźnie, prawdziwi tacy…” – Danuta Rinn oczywiście miała na myśli dżentelmenów, którzy w dzisiejszych czasach zdają się egzotyką. Do współczesnych mężczyzn chętnie zapraszających kobiety na randki, ale już z mniejszym entuzjazmem sięgających po portfel, bardziej pasuje określenie facet, a czasem także lekkoduch i Piotruś Pan. Dlatego aby nie przeoczyć dżentelmena z krwi i kości lub nie wypuścić z rąk takiego okazu, warto wiedzieć czym się wyróżnia. A czym się wyróżnia? 

Jest obyty, zna zasady dobrego wychowania

Idziecie do restauracji. On pomaga ci przy wysiadaniu z auta, potem otwiera drzwi lokalu, pomaga zdjąć płaszcz bądź żakiet, odsuwa krzesło, abyś mogła usiąść, a gdy wstajesz od stolika, on również wstaje. I wstaje, gdy wracasz. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Zupełnie jak scena ze starego filmu. A jednak dla dobrze wychowanego mężczyzny jest to chleb powszedni. Podobnie jak napełnianie kieliszka swej towarzyszki i płacenie rachunku. Jeśli twój mężczyzna zachowuje się w ten sposób, jesteś prawdziwą szczęściarą.

Pamiętaj: szarmancki mężczyzna nigdy nie siorbie, nie zachowuje się przy tobie jak w towarzystwie kumpla i nie zmusza cię do płacenia połowy rachunku albo – co gorsza – całego. Co więcej, chętnie obsypuje swą wybrankę prezentami. Gustownymi prezentami. Warto podkreślić, że w towarzystwie dżentelmena każda kobieta czuje się jak dama, bowiem kurtuazja i szacunek to jego drugie imię.

Jest zadbany, ma wysoko rozwinięte poczucie estetyki i stylu

Przede wszystkim dżentelmen nie ściga się z modą. Dobry wygląd nie jest dla niego równoznaczny z najnowszymi trendami. Strój dżentelmena jest bogaty, ale w taki sposób, że tego nie widać. Nie afiszuje się on metkami i nie dowartościowuje cenami. Taki rodzaj mężczyzny zna swoją wartość i wie, że ubiór nie jest przebraniem. Dlatego starannie dobiera garderobę, a każdy jej element jest przemyślany, nawet bielizna. W szafie dżentelmena nie ma miejsca na przypadek, a dyskretna biżuteria, dobry zegarek, czyste, eleganckie buty stanowią jego wizytówkę. Podobnie rzecz się ma z kosmetyczką, w której znajduje się coś więcej niż antyperspirant, krem do rąk, szczoteczka do zębów i golarka. Zawsze schludny mężczyzna nie może być metroseksualny. Dżentelmen powinien być zdecydowany, a nawet lekko szorstki.

Kobieto, puchu marny…

Dżentelmen w każdej sytuacji okazuje kobiecie szacunek. Nawet jeśli dojdzie do konfrontacji – nie krzyknie, nie podniesie ręki, a z jego ust nie padnie żadne wyzwisko ani obraźliwe słowo. Sprzeczka z klasą? Dla dżentelmena to nic nowego, dla prowincjusza rzecz niewyobrażalna. Istnieje także pogląd, że prawdziwy mężczyzna nie musi uczyć się dobrego traktowania kobiet, ponieważ takie zachowanie ma we krwi. A jeśli zdarzy się faux pass (w żadnym wypadku krzyk czy wyzwiska), dżentelmen przeprasza, wręczając bukiet kwiatów bądź zaproszenie na romantyczną kolację. Opcjonalnie zabiera ukochaną do kina.

Warto dodać, że mężczyzna, który szanuje kobiety, nie daje swojej partnerce powodów do wstydu ani zazdrości. Adoruje ją w towarzystwie. Prawi komplementy. Dba o jej nastrój, sprawiając, że czuje się ona jak prawdziwa księżniczka. Ponadto nie obściskuje w tańcu i nie rzuca niemoralnych propozycji na pierwszej randce. Jest miły, uroczy i często się uśmiecha, sprawiając, że przepada za nim twoja mama, ciocie oraz sąsiadki.

W tym momencie zapewne pojawiłby się protesty ze strony współczesnych facetów, wykrzykujących, że zbyt wiele wymagamy. I właśnie to odróżnia przeciętnego mężczyznę od dżentelmena.

Jest uczynny, pomocny, życzliwy

Cechy zupełnie obce gburom. Współcześni przedstawiciele płci brzydkiej oczekują wsparcia od całego świata, nie dając nic w zamian. A przecież to oni mają być tymi silnymi, bardziej wytrzymałymi i odpornymi. Zwróć uwagę, czy twój partner chętnie pomaga rodzicom, rodzinie, przyjaciołom a nawet przypadkowym osobom. Przypomnij sobie, czy niesie za ciebie siatki z zakupami, walizki do hotelu? Te pozornie drobne gesty obnażają jego prawdziwą naturę. Dżentelmen nie pozwoli, aby jego kobieta dźwigała nawet reklamówkę z dwoma kremami i szamponem. A jeśli zachodzi taka potrzeba, wniesie wózek sąsiadki na czwarte piętro, pomoże staruszce wsiąść do autobusu i zawsze ustąpi miejsca kobiecie – bez względu na wiek. Nie wstydzi się również przejąć twoich obowiązków, np. gdy jesteś chora. Dom z całą pewnością nie popadnie w ruinę i nie porośnie mchem, jeśli wyjedziesz na krótki urlop. Na takim mężczyźnie zawsze możesz polegać. I co ważne, nigdy nie musisz słuchać pieśni pochwalnych o jego rzekomym poświęceniu.

Potrafi pogodzić się z porażką i nie rozmawia o pieniądzach

Sukces każdy przyjmuje z uśmiechem i szeroko otwartymi ramionami, jednak to porażka jest prawdziwym sprawdzianem charakteru. Jeśli mężczyzna potrafi przełknąć gorzką pigułę, a następnie zakasać rękawy i wziąć się do pracy, masz do czynienia z dżentelmenem. Prawdziwy mężczyzna potrafi zaakceptować porażki, co jest niebywale trudne lecz możliwe. Jeśli natomiast jesteś świadkiem przekleństw, histerii i poszukiwania winny we wszystkich tylko nie w sobie, lepiej zmień partnera. Na dłuższą metę taki związek nie ma sensu. Chyba że lubisz emocjonalną sinusoidę oraz oskarżenia o wydarzenia niezależne od ciebie.

Pieniądze. Pewnie nie raz słyszałaś tekst typu: dżentelmen nie rozmawia o pieniądzach. I są to święte słowa. Szarmancki mężczyzna nie chwali się, ile zarabia. Nie pokazuje przy rodzinnym stole wyciągów bankowych. Nie mówi także o tym, że jego konto jest obecnie puste. Nie będzie sprawdzał salda twojego konta ani dochodził, jak wiele zarabiasz i wydajesz.

Jeśli czytając tekst, odniosłaś wrażenie, że w 100% dotyczy twojego partnera, jesteś prawdziwą szczęściarą. Życie u boku dżentelmena jest usłane różami, dlatego nie pozwól mu odejść i nie zamieniaj tak rzadkiego okazu na współczesnego hipstera albo co gorsze metroseksualnego faceta.